Chceme rozšířit naše školní stravování k dalším dětem v Etiopii, kde vážný nedostatek potravin hrozí přerůst v hladomor.

Udělejte si to jako doma!

Právě procházíte českým webem, ale naše rodina sahá přes celý svět.

Abyste se ujistili, že podporujete místní organizaci Mary's Meals, vyberte prosím svou zemi ze seznamu níže.

Pokud svou zemi nemůžete vidět, nebojte se! Můžete použít naše mezinárodní stránky.

Keňa header

Keňa

Mary's Meals poskytuje v Keni každý školní den jídlo 139 807 dětem

Published on

Kde pomáháme

Život v Keni

V indexu lidského rozvoje (Human Development Index, HDI) je Keňa v současnosti na 152. místě ze 191 zemí a území. Více než třetina obyvatel žije pod úrovní mezinárodní hranice chudoby (cca 50 Kč na den).

Keňa se nachází ve východní Africe. Proměnlivá krajina zahrnuje rovinaté pobřeží u Indického oceánu i vysoké hory a náhorní plošiny ve středu země. Sousedícími zeměmi Keni jsou Etiopie, Somálsko, Jižní Súdán, Tanzanie a Uganda.

Potravinová nejistota v Keni je velmi vysoká, zejména v suchých a polosuchých oblastech, které tvoří 80 % rozlohy země. Přibližně 29 % dětí ve venkovských oblastech má v důsledku podvýživy zakrnělý růst. Okres Turkana na severozápadě země vykazuje jednu z nejvyšších úrovní potravinové nejistoty a podvýživy dětí v zemi.

Mary’s Meals Keňa

Mary's Meals v Keni

Mary's Meals poskytuje školní stravování v Keni od roku 2005.

Do roku 2023 jsme zajišťovali stravování pro děti žijící ve městě Eldoret a v okrese Kisii. Od září 2023, po domluvě s místními komunitami, jsme podporu této oblasti ukončili, protože tamní komunity jsou již schopné zajistit fungování školního stravovacího programu vlastními silami. 

V roce 2022 jsme zahájili podávání školních jídel v základních školách v Turkaně na severozápadě Keni, čímž jsme začali pomáhat více než 60 000 dětí ve 171 základních školách. Jejich každodenním jídlem je kukuřice a fazole s obohaceným olejem.

V Turkaně spolupracujeme při realizaci našeho programu s diecézí Lodwar. Mary's Meals Kenya také zajišťuje školní stravování přímo v celé zemi za podpory tisíců dobrovolníků z řad místních komunit.

Společně podáváme školní stravu více než 139 807 dětem v Keni.

Kdy jsme začali pracovat v Keni?

V Keni poskytujeme školní stravování od roku 2005.

Kolika dětem v Keni pomáháme?

Jde o 139 807 dětí.

Jaké jídlo děti dostávají?

Kukuřici a fazole s obohaceným olejem.

Kde působíme?

Školní stravování poskytujeme ve školách ve městě Eldoret a v okrese Kisii a také ve střediscích předškolního rozvoje a vzdělávání (ECDE) v okrese Turkana na severozápadě Keni.

Jak se jmenuje hlavní město Keni?

Hlavním a zároveň největším městem Keni je Nairobi.

Jakými jazyky se v Keni mluví?

Dvěma úředními jazyky jsou zde angličtina a svahilština.

Jaká měna se v Keni používá?

Keňský šiling (KES).

Kolik má Keňa obyvatel?

V Keni žije přibližně 57 milionů lidí.