Chceme rozšířit naše školní stravování k dalším dětem v Etiopii, kde vážný nedostatek potravin hrozí přerůst v hladomor.

Udělejte si to jako doma!

Právě procházíte českým webem, ale naše rodina sahá přes celý svět.

Abyste se ujistili, že podporujete místní organizaci Mary's Meals, vyberte prosím svou zemi ze seznamu níže.

Pokud svou zemi nemůžete vidět, nebojte se! Můžete použít naše mezinárodní stránky.

Libanon header

Libanon

V Libanonu zajišťujeme jídlo 1 446 dětem každý školní den

Published on

Kde pomáháme

Život v Libanonu

V indexu lidského rozvoje (Human Development Index, HDI) je Libanon v současnosti na 112. místě ze 191 zemí a území a čelí vážným hospodářským, politickým a finančním problémům.

Světový potravinový program (WFP) odhaduje, že čtvrtinu obyvatel Libanonu tvoří uprchlíci, což je nejvyšší počet uprchlíků na počet obyvatel na světě. V současné době se v Libanonu nachází přibližně milion uprchlíků ze Sýrie, kteří utekli před konfliktem ve své vlasti. Libanon je také domovem pro více než půl milionu lidí, kteří hledají útočiště před konfliktem v Palestině.

Rostoucí ceny potravin a prudký nárůst potravinové nejistoty zemi zasáhly, když v období od roku 2019 do června 2021 prudce klesla hodnota libanonské libry. Pandemie Covid-19 a výbuch v bejrútském přístavu v srpnu 2020 zhoršily obavy z hladu většiny libanonských rodin a téměř celé uprchlické populace.
Náročné prostředí nutí mnoho rodin upřednostňovat základní potřeby, jako je zdravotní péče nebo jídlo, před vzděláním svých dětí.

Odhaduje se, že více než 700 000 dětí nechodí do školy. Učitelé mají problém vyžít z platů, které byly značně ovlivněny inflací. Mnoho škol zůstalo bez dostatečného množství paliva, elektřiny a vody.

Mary’s Meals Libanon počet dětí 2021

Mary's Meals v Libanonu

Mary's Meals poskytuje školní stravování v Libanonu od roku 2016.

Ve spolupráci s důvěryhodnou partnerskou organizací Dorcas pomáháme dětem v oblastech kolem Bejrútu, kde žije velké množství uprchlíků. Jedná se o děti, které navštěvují školu v Antelias, děti v komunitním centru v okrese Aley, jenž leží v pohoří Libanon a rovněž děti ve středisku neformálního vzdělávání, které se nachází v uprchlické osadě Bourj el-Barajneh.

Libanonské děti navštěvují výuku společně s dětmi syrských uprchlíků a matky z obou komunit se dobrovolně podílejí na přípravě společného jídla, což pomáhá odbourávat bariéry a budovat vzájemné vztahy.

V současnosti poskytujeme v Libanonu každý školní den jídlo 1 446 dětem. 

Kdy jsme začali pracovat v Libanonu?

V této zemi působíme od roku 2016.

Kolika dětem v Libanonu pomáháme?

V současné době podáváme naše jídlo 1 446 dětem.

Jaké jídlo děti dostávají?

Sendvič/wrap a kousek čerstvého ovoce nebo zeleniny.

Kde působíme?

Naše práce v Libanonu se zaměřuje na oblasti kolem Bejrútu, kde je vysoký počet uprchlíků. Při realizaci programu spolupracujeme s důvěryhodnou partnerskou organizací Dorcas.

Jak se jmenuje hlavní město Libanonu?

Hlavním městem Libanonu je Bejrút.

Jakými jazyky se v Libanonu mluví?

Hlavním jazykem, kterým se v Libanonu mluví, je arabština, často v různých dialektech.

Jaká měna se v Libanonu používá?

Měnou, která se zde používá, je libanonská libra (LBP).

Kolik má Libanon obyvatel?

V Libanonu žije přibližně 5,3 milionu lidí a k tomu další 1,5 milionu uprchlíků ze Sýrie a Palestiny.