Chceme rozšířit naše školní stravování k dalším dětem v Etiopii, kde vážný nedostatek potravin hrozí přerůst v hladomor.

Udělejte si to jako doma!

Právě procházíte českým webem, ale naše rodina sahá přes celý svět.

Abyste se ujistili, že podporujete místní organizaci Mary's Meals, vyberte prosím svou zemi ze seznamu níže.

Pokud svou zemi nemůžete vidět, nebojte se! Můžete použít naše mezinárodní stránky.

Kdo jsme

Mary’s Meals

Kdo jsme

Zjistěte více o naší více než 20leté práci při zavádění školního stravování v nejchudších komunitách světa – postavené na jednoduchém nápadu, který mění lidské osudy.

Naše poslání

Usilujeme o to, aby každé hladovějící dítě dostávalo jedno vydatné jídlo denně v místě svého vzdělávání a aby se všichni, kdo mají víc, než potřebují, dělili s těmi, jimž chybí i to nejzákladnější. Spoléháme na pomoc lidí, kteří sdílejí naše ideály a věříme, že ve světě, kde je dostatek jídla pro všechny, můžeme tohoto cíle dosáhnout.

Naše historie před Mary's Meals

Mary's Meals se zrodila z charitativní organizace Scottish International Relief (SIR). Ta byla založena poté, co byli Magnus MacFarlane-Barrow a jeho rodina zasaženi osudem lidí v zemích někdejší Jugoslávie, jejichž životy tragicky změnila válka. Magnus s dalšími lidmi pak v roce 1992 opakovaně vozili humanitární pomoc ze svého domova ve Skotsku do Bosny a Hercegoviny.

Během následujících deseti let se SIR postupně rozrůstala. Začala stavět domovy pro opuštěné děti v Rumunsku, pomáhala uprchlíkům, kteří se vraceli do Libérie, pro něž zřídila mobilní zdravotní kliniku. Také pokračovala v dodávkách materiální pomoci do Chorvatska a Bosny a Hercegoviny a financovala mnoho vedlejších projektů.

Zpočátku charita z velké části spoléhala na štědrost místních lidí ve své vesnici Dalmally ve skotském Argyllu. V rodinné kůlně, která sloužila jako skladiště, se se díky štědrosti místních lidí shromažďovaly potraviny, přikrývky a další potřebné věci. Stejná kůlna dodnes slouží jako celosvětové ústředí Mary's Meals a Magnus, který je generálním ředitelem, v ní má kancelář.

 

Několik fotografií z počátků SIR a Mary’s Meals.

V roce 2002 vznikají programy školního stravování

Myšlenka Mary's Meals se zrodila v roce 2002. Právě tehdy Magnus navštívil Malawi v době obrovského hladomoru a setkal se tam s matkou početné rodiny, která umírala na AIDS. Když se Magnus zeptal nejstaršího syna Edwarda, jaké jsou jeho životní sny, chlapec jednoduše odpověděl: „Chtěl bych mít co jíst a taky bych jednou rád chodil do školy“.

Tento okamžik byl klíčovou součástí inspirace, která vedla ke spuštění programů školního stravování pod názvem Mary's Meals. Začali jsme poskytovat školní stravu přibližně 200 dětem ve dvou základních školách v MalawiV současné době podáváme každý školní den jídlo 2 429 182 dětem v 17 zemích. 

Naše charitativní práce (a později i celá organizace) je pojmenována na počest Marie, Ježíšovy matky, která svoje vlastní dítě rovněž vychovávala v chudobě.

Některé milníky Mary's Meals od roku 2010

2010

400 000 dětí

dostává každý školní den jídlo od Mary's Meals 

Magnus dostává cenu CNN Hero, kterou mu předává současný velký příznivce naší práce a globální ambasador Mary’s Meals Gerard Butler. Gerard o Magnusovi a naší práci říká: „Magnus dává každý den dětem najevo, že jsou důležité, že někomu tisíce kilometrů daleko na nich záleží.“

Mary’s Meals

2011

500 000 dětí

dostává každý školní den jídlo od Mary's Meals 

Dál rozvíjíme programy školního stravování a zároveň spojujeme síly s dlouholetými přáteli v Malawi a jihoafrickou charitou Gift of the Givers, abychom zmobilizovali naléhavou reakci na hladomor. Ve spolupráci s nimi poskytujeme nouzovou potravinovou pomoc více než 40 000 lidem v Somálsku.

Mary’s Meals

2012

700 000 dětí

dostává každý školní den jídlo od Mary's Meals 

Školní stravování se stává jedinou náplní práce organizace Scottish International Relief (SIR), která oficiálně mění svůj registrovaný charitativní název na Mary's Meals.

Mary’s Meals

2014

900 000 dětí

dostává každý školní den jídlo od Mary's Meals

Počet dětí, které dostávají jídlo od Mary's Meals, stále roste díky štědrosti našich podporovatelů. Pomalu se blížíme hranici jednoho milionu dětí, kterým jsou každý den ve školách podávána námi zajišťovaná jídla.

2015

1 000 000 dětí

dostává každý školní den jídlo od Mary's Meals  

Mary's Meals poskytuje každý školní den jídlo jednomu milionu dětí! Při příležitosti tohoto neuvěřitelného milníku vychází v nakladatelství HarperCollins Magnusova kniha The Shed That Fed A Million Children (Bouda, která krmí milion dětí). Publikace v roce 2017 vychází i v češtině.

Mary’s Meals

2018

v březnu je založena česká pobočka

její provozní náklady jsou hrazeny ze soukromých zdrojů  

Zakladatelé pobočky se rozhodli plně hradit provozní náklady české pobočky z vlastních zdrojů. Závazek platí minimálně do roku 2027, veškeré finanční příspěvky od dárců z ČR tedy směřují přímo na naše dobročinné aktivity. 

Mary’s Meals 2 miliony dětí

2021

2 058 099 dětí

dostává každý školní den jídlo od Mary's Meals

Mary's Meals každý školní den podává jídlo více než 2 milionům dětí. U této příležitosti vychází kniha The Shed That Fed 2 Million Children (aktualizované vydání Magnusovy knihy z roku 2015). Aktualizované české vydání se jmenuje Bouda, která krmí miliony dětí.

Mary’s Meals 20 let

2022

2 279 941 dětí

dostává každý školní den jídlo od Mary's Meals 

Tento rok uplynulo 20 let od zahájení celosvětového programu Mary's Meals, který ve spolupráci s nejchudšími komunitami na světě přináší naději hladovějícím dětem.

Mary’s Meals v roce 2023

2023

2 429 182 dětí

dostává každý školní den jídlo od Mary's Meals

Výživnou školní stravu zajišťujeme pro bezmála 2,5 milionu dětí. V době celosvětové krize životních nákladů jsou pro ně naše jídla důležitější než kdykoli předtím. V syrském Aleppu poskytujeme nouzové jídlo tisícům dětí a zranitelných dospělých postižených zemětřesením.

Jídlo mění osudy

Připojíte se k našemu společenství pravidelných dárců?