Chceme rozšířit naše školní stravování k dalším dětem v Etiopii, kde vážný nedostatek potravin hrozí přerůst v hladomor.

Udělejte si to jako doma!

Právě procházíte českým webem, ale naše rodina sahá přes celý svět.

Abyste se ujistili, že podporujete místní organizaci Mary's Meals, vyberte prosím svou zemi ze seznamu níže.

Pokud svou zemi nemůžete vidět, nebojte se! Můžete použít naše mezinárodní stránky.

Malawi header

Malawi

V Malawi podáváme každý školní den jídlo více než 1 000 000 dětí

Published on

Kde pomáháme

Život v Malawi

Malawi je jednou z nejchudších zemí světa, v indexu lidského rozvoje (Human Development Index, HDI) zaujímá 172. místo ze 193 zemí a území. Ohromujících 70 % obyvatel žije pod úrovní mezinárodní hranice chudoby (cca 50 Kč na den) a 34,9 % dětí mladších pěti let má kvůli nedostatku jídla zakrnělý růst.

V Malawi je trvale přítomná vysoká míra potravinové nejistoty a tamní obyvatelé jsou stále více zranitelní kvůli dopadům klimatické změny. Vzhledem k tomu, že logickou prioritou v rodinách je dostatek jídla, dostává přežití často přednost před vzděláním.

Malawi je vnitrozemská země v jihovýchodní Africe, známá svými nádhernými jezery a rozlehlými pohořími. Jezero Nyasa, známé jako „jezero Malawi“, tvoří více než pětinu celkové rozlohy země.

Navzdory četným ekonomicko-sociálním problémům je Malawi díky přátelskému založení svých obyvatel často označováno jako „vřelé srdce Afriky“. 

Mary’s Meals Malawi

Mary's Meals v Malawi

V Malawi náš program školního stravování začal. Právě tady se v roce 2003 podávala naše první jídla.

V Malawi funguje náš největší stravovací program. Každý školní den zde sytíme více než milion dětí, jimž Mary's Meals Malawi pomáhá v přibližně tisíci školách. Spolupracujeme také s místním partnerem, organizací MCSPA. Tak obrovskému množství dětí můžeme podávat pomocnou ruku díky desítkám tisíc dobrovolníků z místních komunit. Tito lidé zdarma věnují svůj čas přípravě a podávání našich výživných jídel přímo ve školách.

Mary's Meals působí ve většině malawských okresů a náš program je silně podporován tamní vládou. Většina škol, kde působíme, se nachází v jižní části země (tzv. Southern Region), ale velký počet dětí je podporován také v centrální části a na severu země. Naše pomoc se dostává také k dětem v předškolním věku, které jsou nejvíc ohroženy následky podvýživy.

Malawi je ústředním bodem příběhu Mary's Meals. Právě zde se Magnus během hladomoru v roce 2002 setkal s Edwardem, čtrnáctiletým chlapcem, jehož matka umírala na AIDS. Magnus se Edwarda zeptal na jeho naděje a sny a jeho odpověď – „Chtěl bych mít co jíst a taky bych jednou rád chodil do školy“ – zásadně inspirovala naše poslání a naši dnešní práci.

Kdy jsme začali v Malawi pracovat?

Působíme zde od roku 2002 a svůj program školního stravování jsme v Malawi v roce 2003 zahájili.

Kolika dětem v Malawi pomáháme?

Naše jídlo v této zemi dostává více než milion dětí.

Jaké jídlo děti dostávají?

Typickým školním jídlem je kukuřičná a sójová kaše, obohacená o základní vitamíny a minerály. Tento pokrm je v Malawi známý jako "likuni phala".

Kde působíme?

Malawská centrála Mary's Meals se nachází ve městě Blantyre na jihu země. Dětem pomáháme v jižních, středních a severních oblastech Malawi.

Jak se jmenuje hlavní město Malawi?

Hlavním městem Malawi je Lilongwe.

Jakými jazyky se v Malawi mluví?

Úředním jazykem Malawi je angličtina, ale plynně ji ovládá jen málo zdejších obyvatel. Zhruba pro polovinu obyvatel Malawi je rodným jazykem čičevština.

Jaká měna se v Malawi používá?

Malawská kwacha (MWK).

Kolik má Malawi obyvatel?

Žije zde přibližně 21 milionů obyvatel.