Chceme rozšířit naše školní stravování k dalším dětem v Etiopii, kde vážný nedostatek potravin hrozí přerůst v hladomor.

Udělejte si to jako doma!

Právě procházíte českým webem, ale naše rodina sahá přes celý svět.

Abyste se ujistili, že podporujete místní organizaci Mary's Meals, vyberte prosím svou zemi ze seznamu níže.

Pokud svou zemi nemůžete vidět, nebojte se! Můžete použít naše mezinárodní stránky.

Sýrie header

Sýrie

V Sýrii zabezpečujeme každý školní den jídlo pro více než 4 000 dětí

Published on

Kde pomáháme

Život v Sýrii

V indexu lidského rozvoje (Human Development Index, HDI) je Sýrie v současnosti na 157. místě ze 193 zemí a území. Nachází se na Blízkém východě, na nejzápadnějším okraji jihozápadní Asie, a sousedí s Tureckem, Irákem, Jordánskem, Libanonem a Izraelem.

Od března 2011 je Sýrie sužována občanskou válkou, zejména proto je v současnosti jednou z nejchudších zemí Blízkého východu. Stovky tisíc lidí v důsledku války zemřely, miliony civilistů byly vysídleny, daleko od svých rodin a zdrojů obživy. Na začátku roku 2022 bylo 5,6 milionu Syřanů registrováno jako uprchlíci v Turecku, Jordánsku, Iráku, Egyptě a severní Africe. Syrský konflikt zůstává jednou ze dvou největších celosvětových příčin hromadného vysídlování obyvatel (druhou je invaze na Ukrajinu).

Pokračující válka, nedostatečná zemědělská produkce a rostoucí ceny potravin zhoršují přetrvávající nedostatek jídla. Více než 10,8 milionu lidí (o něco více než polovina populace) nemá dostatečný příjem potravin.

Vzhledem k tomu, že roky konfliktu narušily životy tolika lidí, je pro děti nesmírně obtížné navštěvovat školu. Více než 2 miliony dětí v současné době nechodí do školy.

Mary’s Meals Sýrie

Mary's Meals v Sýrii

Školní stravování v Sýrii poskytujeme od roku 2017.

Prostřednictvím našeho programu školního stravování zde pomáháme dětem, jejichž životy poznamenalo nepředstavitelné trauma. Spolupracujeme s partnerskou organizací Dorcas.

Každý školní den zabezpečujeme jídlo pro více než 4 000 dětí v několika školách v Aleppu – městě, které bylo v letech 2012–2016 obléháno – a v okrese Hanano. Všechny obědy připravuje obětavý tým dobrovolníků v jedné ze škol, která má spolehlivý přístup k vodě a elektřině. Jídlo je pak rozváženo do dalších míst po celém městě.

Od kdy působíme v Sýrii?

Jídlo v syrských školách podáváme od roku 2017.

Kolik dětí v Sýrii podporujeme?

Poskytujeme školní stravování více než 4 000 dětí ve vzdělávacích zařízeních v Aleppu a v okrese Hanano.

Jaké jídlo děti dostávají?

Obvykle se dětem podává sendvič/wrap a čerstvé ovoce.

Kde působíme?

Ve městě Aleppo a v okrese Hanano.

Jak se jmenuje hlavní město Sýrie?

Hlavním městem Sýrie je Damašek.

Kolik má Sýrie obyvatel?

Přibližně 23 milionů, ale udává se, že asi 5,6 milionu lidí uteklo před válkou ze země.

Jaká měna se v Sýrii používá?

Syrská libra (SYP).