Chceme rozšířit naše školní stravování k dalším dětem v Etiopii, kde vážný nedostatek potravin hrozí přerůst v hladomor.

Udělejte si to jako doma!

Právě procházíte českým webem, ale naše rodina sahá přes celý svět.

Abyste se ujistili, že podporujete místní organizaci Mary's Meals, vyberte prosím svou zemi ze seznamu níže.

Pokud svou zemi nemůžete vidět, nebojte se! Můžete použít naše mezinárodní stránky.

Zemětřesení Sýrie

Jak Mary’s Meals pomáhá v zemětřesením zničeném Aleppu

V syrském Aleppu jsou následky zemětřesení z 6. února očividné, ale těžko pochopitelné. Mary’s Meals společně s organizací Dorcas mapují rozsáhlé škody a pomáhají potřebným, což do města přináší alespoň záblesk naděje

Published on

Infrastruktura města, která je poznamenána 12 let trvající občanskou válkou, se po zemětřesení a následných otřesech nachází na hraně kolapsu. Základní potřeby, jako je voda a elektřina, jsou ve většině míst nedostupné. Nemocnice a další místa zdravotnické péče zahltil obrovský nával zraněných. Kvůli nedostatku základních léků, vybavení a zaměstnanců nemohou zdravotníci poskytnout adekvátní akutní péči, která je v tuto dobu nepostradatelná, a zároveň se starat o pacienty trpící rakovinou, leukémií či dalšími životu ohrožujícími nemocemi.

V důsledku prvotního dlouhého čekání na zahraniční pomoc se situace ještě zhoršila. Trvalo několik dní, než byly otevřeny hraniční přechody a uvolnil se průjezd nákladním vozům s humanitární pomocí. Ani v současné době ale dodávky nejsou zdaleka dostatečné.

Zemětřesení Sýrie bagr

Naděje v nejtemnějších časech

Organizace Dorcas a Mary’s Meals dokázaly uprostřed této zkázy vnést do života vysídlených lidí kapku naděje, a to díky nouzovému komunitnímu stravování. Organizace Dorcas disponuje zkušeným a vysoce kvalifikovaným týmem, který dokáže denně dopravit potraviny k 5 000 dětem a dospělým a díky štědrosti našich dárců může Mary’s Meals pomáhat dlouhodobě.

Z této spouště nikdo nevyšel bez šrámů. Dobrovolník organizace Dorcas, jenž pomáhá dopravovat naše pokrmy dětem, které by bez nich nepřežily, se svěřil, že po prožitém traumatu, které se stále snaží zpracovat, ho zapojení do naší stravovací iniciativy uklidňuje.

„Zemětřesení ovlivnilo naše duševní zdraví. Cítíme se na dně. Obáváme se, že když se vrátíme domů, znovu prožijeme tyto hrůzy. Domů chodíme, jen když něco potřebujeme, ale hned odcházíme,“ komentoval aktuální situaci postižených Syřanů. „Teď se pouze modlíme. Díky dobrovolnické práci se ale cítíme lépe a zároveň nemyslíme na ty hrůzy.

Zemětřesení Sýrie příprava jídla

Příběh Rany

V nočních hodinách se teploty pravidelně pohybují pod bodem mrazu, přičemž mnoho obyvatel Aleppa stále žije na ulici a nemá se před zimou kde ukrýt. Rodiny se bojí vrátit do svých poničených domů, jelikož si stále živě pamatují na události z 6. února, kdy město zasáhlo zemětřesení. Členem týmu Dorcas je i Rana, která se s námi podělila o své vzpomínky na zemětřesení a popsala následky, které stále ovlivňují ji i další, kteří katastrofu prožili.

„Tohle 40vteřinové zemětřesení pro mě bylo stejně těžké a možná i těžší než 12 let války. Představte si, že se probudíte a váš dům se naklání zprava doleva, vidíte pouze tmu, slyšíte, jak se rozbíjí sklo, jak se třesou dveře. Můj manžel i syn byli vedle mě, vůbec jsem nevěděla co dělat, jak ochránit mého syna, kam utéct a zachránit se.“

„Odešli jsme z domova, ale nemohli jsme najít místo, kde bychom přespali, všechny úkryty byly přelidněné a všude to bylo nebezpečné. Tak jsme zůstali v autě, byli jsme velmi vystrašení, a navíc byla hrozná zima. Během pár vteřin jsme ztratili místo, kde jsme se cítili v bezpečí, a ani nevíme, jestli se tam ještě někdy vrátíme. Byli jsme vyděšení a zcela pohlcení strachem.“

„Po dvou dnech jsme se vrátili domů, ale byli jsme vystrašení a zoufalí po tom, co jsme viděli tolik mrtvých lidí a mnoho dalších uvězněných pod sutinami. Nedokázala jsem ani na vteřinu opustit svého syna, bála jsem se, že se každou chvíli může něco stát.“

Zemětřesení Sýrie

„Když jsem se vzpamatovala z prvotního šoku, viděla jsem to jasněji, bylo to hodně špatné, na ulici stálo mnoho lidí, kteří nevěděli, zda jsou jejich domy bezpečné. Všichni čekali, až výbor pro mimořádné události zhodnotí stav jejich domů, ale tento výbor je velmi zaneprázdněný. Lidé potřebují specializované inženýry, aby jim řekli, zda je jejich dům obyvatelný nebo ne.“

Podporujte prosím i nadále naši práci

Mary’s Meals soucítí s lidmi z Aleppa. Uděláme vše, co je v našich silách, abychom jim dali naději a vnesli stabilitu do jejich života. Pokud to finanční prostředky umožní, jsme připraveni rozšířit naši pomoc v této mimořádné situaci. Jsme nepopsatelně vděční za štědrost našich podporovatelů ze všech koutů světa. Podporujte nás prosím i nadále, každý dar se počítá. Vše, co darujete dnes, vnese naději do života obyvatel Aleppa již zítra. Velice vám děkujeme.

V rámci programů školního stravování spolupracuje Mary’s Meals v Sýrii již 6 let s důvěryhodným partnerem, organizací Dorcas. Tým Dorcasu má velké zkušenosti s řešením nouzových situací, a právě díky jeho dovednostem a znalosti místního prostředí byl nouzový stravovací program aktivován tak pohotově a dětem i zranitelným dospělým osobám se dostalo pomoci v době, kdy ji nejvíce potřebovali.