Chceme rozšířit naše školní stravování k dalším dětem v Etiopii, kde vážný nedostatek potravin hrozí přerůst v hladomor.

Udělejte si to jako doma!

Právě procházíte českým webem, ale naše rodina sahá přes celý svět.

Abyste se ujistili, že podporujete místní organizaci Mary's Meals, vyberte prosím svou zemi ze seznamu níže.

Pokud svou zemi nemůžete vidět, nebojte se! Můžete použít naše mezinárodní stránky.

Madagaskar header

Madagaskar

Na Madagaskaru poskytujeme každý školní den jídlo více než 83 000 dětí

Published on

Kde pomáháme

Život na Madagaskaru

V indexu lidského rozvoje (Human Development Index, HDI) je Madagaskar v současnosti na 177. místě ze 193 zemí a území. Přestože jedinečný ekosystém země je bohatý na přírodní zdroje, je Madagaskar jednou z nejchudších zemí na světě. Zároveň patří mezi státy, které jsou nejvíce závislé na pomoci zvenčí.

Madagaskar je nejen stát, ale také čtvrtý největší ostrov světa. Leží v Indickém oceánu u pobřeží jižní Afriky. Hlavními tahouny zdejšího hospodářství jsou zemědělství, rybolov a lesnictví. Zemědělské odvětví je ovšem tvořeno především drobnými zemědělci, kteří plodiny pěstují v prvé řadě sami pro sebe. Hlavní vývozní artikl představují káva, čaj a koření.

Žije zde přibližně 29 milionů obyvatel, kteří mají velmi náročný život. Na Madagaskaru je čtvrtá nejvyšší míra chronické podvýživy na světě, která mimo jiné postihuje téměř polovinu všech dětí mladších pěti let. Vážnou hrozbu pro ostrov a jeho obyvatele představují přírodní katastrofy. Na počátku roku 2022 zasáhly zemi četné cyklóny, které způsobily rozsáhlé ztráty na životech a škody na infrastruktuře. To zvýšilo ekonomický tlak a potravinovou nejistotu rodin v celé zemi.

Úroveň vzdělání mezi dětmi je extrémně nízká. Odhaduje se, že více než 80 000 dětí školního věku vůbec nechodí do školy a více než třetina z nich nedokončí základní školní vzdělání.

Mary’s Meals Madagaskar

Mary's Meals na Madagaskaru

Na Madagaskaru působíme od roku 2018. Program školního stravování zajišťujeme společně s našimi partnery Feedback Madagascar a Money for Madagascar (MfM). Organizace Feedback Madagascar poskytuje denně výživné jídlo více než 80 000 dětí ve více než 450 základních školách ve čtyřech regionech. MfM nám umožňuje pomáhat dalším více než 3 500 dětem ve 30 vzdělávacích zařízeních (kombinace základních škol v regionu Itasy a dětských center v Antananarivu).

Společně s naším dlouholetým partnerem, organizací Grandir Dignement (Důstojné dospívání), provozujeme jeden výjimečný výživový program. Společně přinášíme naději více než 300 zranitelným dětem v jednom reintegračním centru a pěti detenčních centrech.

Děti v detenčních centrech žijí v hrozných podmínkách – některým z nich je pouhých osm let a mnohé z nich stále čekají na soud. S dětmi pracují pedagogové z organizace Grandir Dignement, kteří je učí číst a psát, počítat a rovněž je vyučují v odborných dovednostech. V centrech ovšem není zajištěno důsledné zásobování jídlem, takže náš speciální program stravování je pro zadržené děti záchranným lanem.

Kdy jsme začali na Madagaskaru pracovat?

Působíme zde od roku 2018.

Kolika dětem na Madagaskaru pomáháme?

Mary's Meals v současné době poskytuje jídlo více než 83 000 dětí na základních školách, ve vzdělávacích centrech a detenčních zařízeních, a to rovněž v souvislosti s vyučováním.

Jaké jídlo děti dostávají?

Typickým školním jídlem je rýže s fazolemi nebo čočkou, případně rýže s arašídy a zeleninou. Děti v detenčních centrech dostávají rýži se zeleninou, masem, fazolemi nebo luštěninami.

Kde působíme?

Náš program školního stravování funguje v regionech Amoron'i Mania a Haute Matsiatra ve střední části Madagaskaru a v oblastech Vatovavy a Fitovinany na jihovýchodě Madagaskaru. Jídlo se dětem podává také v regionech Itasy, Analmanga, Diana a Sava a v hlavním městě Antananarivo.

Jak se jmenuje hlavní město Madagaskaru?

Hlavním městem Madagaskaru je Antananarivo.

Jakými jazyky se na Madagaskaru mluví?

Hlavním jazykem, jímž se na Madagaskaru mluví, je malgaština. Ke komunikaci se hojně používá také francouzština.

Jaká měna se na Madagaskaru používá?

Malgašský ariary (MGA).

Kolik má Madagaskar obyvatel?

Na Madagaskaru žije přibližně 30 milionů lidí.