Chceme rozšířit naše školní stravování k dalším dětem v Etiopii, kde vážný nedostatek potravin hrozí přerůst v hladomor.

Udělejte si to jako doma!

Právě procházíte českým webem, ale naše rodina sahá přes celý svět.

Abyste se ujistili, že podporujete místní organizaci Mary's Meals, vyberte prosím svou zemi ze seznamu níže.

Pokud svou zemi nemůžete vidět, nebojte se! Můžete použít naše mezinárodní stránky.

skupina přátel před jejich školou v Mosambiku

Mosambik

Každý den podáváme jídlo více než 5 000 dětí v komunitách, které jsou ohroženy extrémními výkyvy počasí

Published on

Kde pomáháme

Život v Mosambiku

V indexu lidského rozvoje (Human Development Index, HDI) je Mosambik v současnosti řazen na 183. místo ze 193 zemí a území a bezmála 65 % obyvatel žije pod úrovní mezinárodní hranice chudoby (cca 50 Kč na den).

Mosambik leží na jihovýchodním pobřeží Afriky a je označován za jednu ze zemí, které jsou nejvíce ohroženy dopady souvisejícími se změnami klimatu. Hraničí s Malawi, Zambií, Zimbabwe, Jihoafrickou republikou, Tanzanií a Svazijskem a jeho pobřeží se táhne v délce více než 1 600 km souběžně s ostrovem Madagaskar.

Mezi lety 1977 a 1992 byla země zpustošena občanskou válkou, během níž přišel o život přibližně 1 milion lidí. Od roku 2017 je konflikt z velké části lokalizován na severu země v oblasti provincie Cabo Delgado. Kvůli násilnostem zde bylo vysídleno přibližně 780 000 lidí, mezi nimi mnoho žen a dětí. 

V Mosambiku panuje vysoká míra potravinové nejistoty a mezi dětmi je rozšířená podvýživa: 38 % dětí mladších pěti má v důsledku podvýživy zakrnělý růst. Podle odborných odhadů trpělo v roce 2022 více než čtvrt milionu dětí mladších pěti let těžkou akutní podvýživou (SAM). Tato situace nejenže ohrožuje životy mnoha dětí, ale také jejich vzdělání. Podle odhadů je totiž 19 % případů předčasného ukončení školní docházky spojeno s chronickou podvýživou.

Mary’s Meals, Mosambik

Mary's Meals v Mosambiku

Školní stravování v této zemi poskytujeme od roku 2024. Společně s naším místním partnerem, Mosambickou iniciativou pro školní obědy (Mozambique School Lunch Initiative, MSLI), poskytujeme jídlo více než 5 000 dětí, které navštěvují školy v okrese Mabalane, polopouštní oblasti v provincii Gaza na jihu země. Naše každodenní stravování přináší tolik potřebnou stabilitu do životů tisíců dětí, jejichž rodiny žijí v první linii klimatických změn.

Kdy jsme začali pracovat v Mosambiku?

Mary's Meals poskytuje školní stravování v Mosambiku od května 2024.

Kolika dětem v Mosambiku pomáháme?

V současné době v této zemi poskytujeme jídlo více než 5 000 dětí.

Jaké jídlo děti dostávají?

Jde o pokrm, který se skládá z kukuřičné mouky a fazolí.

Kde působíme?

Náš program školního stravování je zaveden v okrese Mabalane, jenž je součástí provincie Gaza na jihu Mosambiku.

Jak se jmenuje hlavní město Mosambiku?

Hlavním městem Mosambiku je Maputo (přibližně 1 milion obyvatel).

Jakými jazyky se v Mosambiku mluví?

Úředním jazykem je portugalština, ale tou hovoří jen asi polovina obyvatel. Kromě toho má Mosambik 42 původních jazyků, mezi nimi především jazyky macua, changana, niany, ndau, sena, chwabo a tswa.

Jaká měna se v Mosambiku používá?

Mosambický metical (MZM).

Kolik má Mosambik obyvatel?

V Mosambiku žije asi 33,5 milionu lidí.