Chceme rozšířit naše školní stravování k dalším dětem v Etiopii, kde vážný nedostatek potravin hrozí přerůst v hladomor.

Udělejte si to jako doma!

Právě procházíte českým webem, ale naše rodina sahá přes celý svět.

Abyste se ujistili, že podporujete místní organizaci Mary's Meals, vyberte prosím svou zemi ze seznamu níže.

Pokud svou zemi nemůžete vidět, nebojte se! Můžete použít naše mezinárodní stránky.

Etiopie header

Etiopie

Mary's Meals od roku 2017 působí v etiopském regionu Tigraj, kde spolupracujeme s důvěryhodným místním partnerem

Published on

Kde pomáháme

Život v Etiopii

V indexu lidského rozvoje (Human Development Index, HDI) se Etiopie v současnosti řadí na 175. místo ze 191 zemí a území. Patří k nejchudším a suchem nejvíce ohroženým zemím světa, kde více než čtvrtina obyvatel žije pod úrovní mezinárodní hranice chudoby (cca 50 Kč na den).
Mnoho dětí a jejich rodin je vystaveno každodennímu boji o přežití, a to především ve venkovských oblastech, kde žije většina Etiopanů. Opakující se období velkého sucha a nepředvídatelných srážek téměř znemožňují lidem vypěstovat dostatek potravin, což způsobuje rozsáhlou chudobu a hlad. V Etiopii má 36,8 % dětí mladších pěti let zakrnělý růst.

Občanská válka v Tigraji měla na obyvatele regionu devastující efekt a zanechala za sebou poničenou infrastrukturu, což způsobilo ještě výraznější nedostatek potravin a pohonných hmot. V hlavním městě regionu Mekelle našlo útočiště více než 150 000 zbídačených a traumatizovaných lidí – včetně dětí, které přišly o rodiče.

Již před tímto konfliktem byla míra předčasného ukončení školní docházky vysoká a více než 60 % dětí nedokončilo základní vzdělání. Obzvláště znevýhodněné jsou dívky a přibližně dvě třetiny dětí ve věku základní školní docházky, které školu nenavštěvují, tvoří právě děvčata.

Mary’s Meals Etiopie

Mary's Meals v Etiopii

Mary's Meals poskytuje školní stravování v Etiopii od roku 2017.

Ve spolupráci s důvěryhodným místním partnerem zajišťujeme stravování pro přehlížené a znevýhodněné děti v chudém regionu Tigraj na severovýchodě země, v blízkosti hranic s Eritreou.

Region Tigraj od listopadu 2020 zasáhl rozsáhlý konflikt, v jehož důsledku byly téměř dva miliony lidí vyhnány ze svých domovů. Bylo pro nás obtížnější dostat se k hladovějícím dětem, kterým za běžných okolností pomáháme. Mnoho z 24 320 dětí, k nimž se naše jídlo dostávalo před konfliktem, bylo s velkou pravděpodobností boji vážně zasaženo a musely opustit své domovy a vesnice. Na konci roku 2023 se nám podařilo obnovit stravování ve válkou poničených školách. Od března 2024 jsme spustili kampaň na podporu dětí v Etiopii a snažíme se naše stravovací programy v této zemi co nejvíce rozšířit.

Kdy jsme začali pracovat v Etiopii?

V této zemi jsme začali podávat jídlo v roce 2017.

Kolika dětem v Etiopii pomáháme?

Našeho programu školního stravování se v Etiopii účastní 24 230 dětí. Od listopadu 2020 však konflikt v Tigraji výrazně narušil provoz škol a realizaci programu.

Jaké jídlo děti dostávají?

V našem etiopském programu školního stravování se podává kinche (kaše z nahrubo mleté pšenice) a cizrna nebo kukuřice a hrách.

Kde působíme?

V oblasti Tigraj na severovýchodě Etiopie.

Jak se jmenuje hlavní město Etiopie?

Hlavním městem Etiopie je Addis Abeba.

Kterými jazyky se v Etiopii mluví?

Etiopie má pět úředních jazyků: Afarštinu, amharštinu, oromštinu, somálštinu a tigrinštinu.

Jaká měna se v Etiopii používá ?

Etiopský birr (ETB)

Kolik obyvatel má Etiopie?

Počet obyvatel Etiopie je přibližně 120 milionů.