Chceme rozšířit naše školní stravování k dalším dětem v Etiopii, kde vážný nedostatek potravin hrozí přerůst v hladomor.

Udělejte si to jako doma!

Právě procházíte českým webem, ale naše rodina sahá přes celý svět.

Abyste se ujistili, že podporujete místní organizaci Mary's Meals, vyberte prosím svou zemi ze seznamu níže.

Pokud svou zemi nemůžete vidět, nebojte se! Můžete použít naše mezinárodní stránky.

Etiopie header

Etiopie

Jídlo od Mary's Meals dostává více než 45 000 dětí v etiopském regionu Tigraj

Published on

Kde pomáháme

Život v Etiopii

V indexu lidského rozvoje (Human Development Index, HDI) se Etiopie v současnosti řadí na 176. místo ze 193 zemí a území. Patří k nejchudším a suchem nejvíce ohroženým zemím světa, kde více než čtvrtina obyvatel žije pod úrovní mezinárodní hranice chudoby (cca 50 Kč na den).

Mnoho dětí a jejich rodin je vystaveno každodennímu boji o přežití, a to především ve venkovských oblastech, kde žije většina Etiopanů. Opakující se období velkého sucha a nepředvídatelných srážek téměř znemožňují lidem vypěstovat dostatek potravin, což způsobuje rozsáhlou chudobu a hlad. V Etiopii má 36,8 % dětí mladších pěti let zakrnělý růst.

Dva roky trvající občanská válka v Tigraji měla na obyvatele regionu devastující efekt a zanechala za sebou poničenou infrastrukturu, což způsobilo ještě výraznější nedostatek potravin a pohonných hmot. V hlavním městě regionu Mekelle našlo útočiště více než 150 000 zbídačených a traumatizovaných lidí – včetně dětí, které přišly o rodiče.

Již před tímto konfliktem byla míra předčasného ukončení školní docházky vysoká a více než 60 % dětí nedokončilo základní vzdělání. Obzvláště znevýhodněné jsou dívky a přibližně dvě třetiny dětí ve věku základní školní docházky, které školu nenavštěvují, tvoří právě děvčata.

Mary’s Meals Etiopie

Mary's Meals v Etiopii

Mary's Meals poskytuje školní stravování v Etiopii od roku 2017.

Ve spolupráci s důvěryhodným místním partnerem zajišťujeme stravování pro přehlížené děti v neklidném a chudém regionu Tigraj na severovýchodě země, v blízkosti hranic s Eritreou.

Region Tigray byl rozvrácen rozsáhlým konfliktem a mnoho lidí, kteří byli v důsledku bojů vysídleni, se teprve nedávno mohlo vrátit do svých vesnic. Po více než třech letech přerušení výuky se děti až na konci roku 2023 začaly vracet do školních lavic. Za současné situace však zoufale potřebují školní stravování, aby mohly ve škole zůstat. Před konfliktem jsme zajišťovali jídlo pro více než 24 000 dětí. Dodávání jídla pro ně jsme obnovili v prosinci 2023. Od března 2024 jsme spustili kampaň na podporu etiopských dětí a snažíme se naše stravovací programy v této zemi co nejvíce rozšířit

Každý školní den poskytujeme tolik potřebnou stravu více než 45 000 dětí. 

(Číslo aktuální v červnu 2024.) 

Kdy jsme začali pracovat v Etiopii?

V této zemi jsme začali podávat jídlo v roce 2017.

Kolika dětem v Etiopii pomáháme?

Do našeho programu školního stravování je v Tigraji zahrnuto více než 45 000 dětí (červen 2024).

Jaké jídlo děti dostávají?

Ve školách se podává kinche (kaše z nahrubo mleté pšenice) a cizrna nebo kukuřice a hrách.

Kde působíme?

V oblasti Tigraj na severovýchodě Etiopie.

Jak se jmenuje hlavní město Etiopie?

Hlavním městem Etiopie je Addis Abeba.

Kterými jazyky se v Etiopii mluví?

Etiopie má pět úředních jazyků: Afarštinu, amharštinu, oromštinu, somálštinu a tigrinštinu.

Jaká měna se v Etiopii používá ?

Etiopský birr (ETB)

Kolik obyvatel má Etiopie?

Počet obyvatel Etiopie je přibližně 125 milionů.