Chceme rozšířit naše školní stravování k dalším dětem v Etiopii, kde vážný nedostatek potravin hrozí přerůst v hladomor.

Udělejte si to jako doma!

Právě procházíte českým webem, ale naše rodina sahá přes celý svět.

Abyste se ujistili, že podporujete místní organizaci Mary's Meals, vyberte prosím svou zemi ze seznamu níže.

Pokud svou zemi nemůžete vidět, nebojte se! Můžete použít naše mezinárodní stránky.

Jemen header

Jemen

Mary's Meals poskytuje v Jemenu každý školní den výživné jídlo více než 4 500 dětem

Published on

Kde pomáháme

Život v Jemenu

Jemen se nachází v jihozápadním cípu Arabského poloostrova. Sousedí se Saúdskou Arábií a Ománem, kdysi byla známá bohatými zásobami koření a kávy. Hlavní město Saná je považováno za jedno z nejstarších osídlených měst na světě.

V indexu lidského rozvoje (Human Development Index, HDI) se Jemen aktuálně řadí na 186. místo ze 193 zemí a území. V současné době je dění v Jemenu označováno za jednu z největších humanitárních krizí na světě. Země je od roku 2014 zasažena konfliktem, při němž tisíce Jemenců zahynuly a miliony lidí byly vysídleny. Roky války vedly k nepředstavitelnému utrpení dětí i dospělých a nepřátelské prostředí výrazně ztížilo zajištění pomoci těm, kteří ji nejvíce potřebují.

Nedostatek jídla zůstává akutním problémem v celé zemi, přičemž míra dostupnosti potravin se zhoršuje „zrychlujícím se tempem“. Pět milionů lidí je bezprostředně ohroženo hladomorem, více než 15 milionů lidí nemá dostatečnou výživu a téměř 21 milionů lidí potřebuje humanitární pomoc. Ceny v Jemenu nadále prudce rostou, takže jen málo lidí si může dovolit nakupovat základní potraviny.

Probíhající válka odtrhla mnoho dětí od vzdělání a reálnou hrozbou je nucení k dětské práci. Nejméně jedna ze čtyř škol byla zničena, poškozena nebo je dnes využívána k jiným než vzdělávacím účelům. 

Mary’s Meals Jemen

Mary's Meals v Jemenu

Ve spolupráci s naším důvěryhodným partnerem Yemen Aid nyní Mary's Meals působí ve čtyřech školách v adenské čtvrti Al Mansoora – v oblasti, kde žije velké množství vnitřně vysídlených osob a dalších opomíjených skupin obyvatelstva, které se potýkají s vysokou mírou hladu.

Díky naší spolupráci s organizací Yemen Aid dostává více než 4 500 dětí denně jídlo v podobě sendviče z arabského chleba pita s ovocem a zeleninou. Podávání výživného oběda povzbuzuje děti k návratu do bezpečí školních tříd.

Kdy jsme začali pracovat v Jemenu?

V Jemenu působíme od roku 2021.

Kolika dětem v Jemenu pomáháme?

V současné době zajišťujeme jídlo pro více než 4 500 dětí ve čtyřech vzdělávacích zařízeních.

Jaké jídlo děti dostávají?

Podáváme plněné sendviče/wrapy z arabského chleba pita spolu s ovocem a zeleninou.

Kde působíme?

Mary's Meals působí ve čtyřech školách v adenské čtvrti Al Mansoora.

Kolik obyvatel má Jemen?

V Jemenu žije přibližně 32 milionů obyvatel.

Jaká měna se v Jemenu používá?

Jemenský riál (YER).