Chceme rozšířit naše školní stravování k dalším dětem v Etiopii, kde vážný nedostatek potravin hrozí přerůst v hladomor.

Udělejte si to jako doma!

Právě procházíte českým webem, ale naše rodina sahá přes celý svět.

Abyste se ujistili, že podporujete místní organizaci Mary's Meals, vyberte prosím svou zemi ze seznamu níže.

Pokud svou zemi nemůžete vidět, nebojte se! Můžete použít naše mezinárodní stránky.

2021 summary header

Ohlédnutí za rokem 2021

Rok 2021 byl pro mnoho lidí na celém světě náročný. O to větší radost máme v Mary’s Meals z díla, které se nám v minulém roce povedlo. Radost z toho, že jsme stále mohli pomáhat těm nejchudším a nejzranitelnějším

Published on

Mary's Meals 2021: Ohlédnutí

Sytit stále více dětí a rozšiřovat působnost Mary’s Meals je vždy naším klíčovým cílem. Rok 2021 byl v tomto ohledu velice úspěšný. Na jaře se působení Mary’s Meals významně rozšířilo v okresech Vubwi, Chadiza a Katete ve Východní provincii v Zambii. Díky tomu se v Zambii denně nasytí již více než 300 000 dětí ve 621 školách. Po uzavření v důsledku pandemie Covid-19 se znovu otevřely tisíce škol v Malawi, Keni, Madagaskaru a Jižním Súdánu. V některých zemích však bylo vzdělávání stále ztíženo z důvodu nařízení, a tak jsme například v Indii a Ugandě dodávali příděly potravin přímo do domácností.

Mary’s Meals Tigraj

Nejen pandemie Covidu-19, ale i přírodní katastrofy, války, nepokoje a hladomor ohrozily bezpečnost a blaho milionů dětí v mnoha zemích. V lednu 2021 vyhlásila centrála organizace Mary’s Meals mimořádnou výzvu na podporu milionů rodin z etiopské oblasti Tigraj. Ta je sužována nepokoji, které způsobily nejhorší hladomor za posledních deset let, a to v už tak zranitelné oblasti. Školy byly nuceny zavřít, ale práce v Mary’s Meals se nezastavila. Důvěryhodnému partnerovi v Etiopii se podařilo rychle zřídit 22 center pro uprchlíky v hlavním městě regionu, Mekelle, které poskytují útočiště pro 30 000 lidí. S tímto partnerem centrála Mary’s Meals nadále spolupracuje a dělá vše pro řešení okamžitých humanitárních potřeb lidí postižených válkou.

Mary’s Meals Haiti

V srpnu zasáhlo karibské Haiti ničivé zemětřesení, v jehož důsledku potřebovalo okamžitou pomoc přibližně půl milionu dětí. Ve spolupráci s organizací Summits Education jsme začali dodávat rodinám v nejhůře postižených oblastech nouzové přídělové balíčky základních potravin.

Mary’s Meals 2 miliony

Všichni jsme měli obrovskou radost ze zprávy, která se k nám dostala v září: organizace Mary’s Meals krmí už více než 2 miliony dětí v nejchudších komunitách 19 zemí světa! U této příležitosti vyšlo speciální vydání knihy „Bouda, která krmí milion dětí“ a nyní obsahuje novou předmluvu, epilog a další kapitolu, která vypráví příběh Mary's Meals až do současnosti.

Ke konci roku se k nám dostala ještě jedna krásná zpráva: Mary’s Meals rozšířila svou působnost do další, již 20. země: Jemenu. Působení tam je ještě v plenkách, věříme však, že se postupně bude rozšiřovat a čím dál více jemenských dětí bude nasyceno.

A co my v ČR?

Mary’s Meals Česká republika Move for Hope

V Česku se opět po odeznění největší vlny Covidu-19 opět rozjely podpůrné aktivity. Za zmínku stojí například tematický skautský tábor na Čeladné, charitativní běh „Rozhýbej 2 Komenské“, Africký den v ZOO, Den kaše nebo charitativní aukce v pražské galerii Knupp.

Mary’s Meals Česká republika

Bylo nás také vidět a slyšet v médiích. Ve spolupráci s TV Noe jsme rozjeli čtvrtletní Magazín Mary’s Meals, ve kterém divákům přibližujeme práci a aktuální dění v organizaci. Na podzim nás také bylo slyšet na vlně Českého rozhlasu, a v adventní příloze nás pak našli čtenáři Katolického týdeníku.

Mary’s Meals Česká republika

V adventu jsme spustili nový e-shop, na kterém si dárci z ČR můžou zakoupit knihu “Bouda, která krmí milion dětí”, trička nebo kšiltovky s logem Mary’s Meals a také dárkové poukazy. Spolu s e-shopem jsme rozjeli kampaň „Místo u vánočního stolu“, pomocí které se nám podařilo zajistit 5074 jídel pro ty nejchudší děti na celý rok. Díky všem příznivcům, dárcům a dobrovolníkům jsme společně zajistili jídlo pro 61 221 dětí v místě jejich vzdělávání. A to je na naši malou zemi nádherné číslo.

V adventním čase naši dobrovolníci také pekli, a to nejen vánoční cukroví. Sušenky a perníčky s logem Mary’s Meals putovaly k naším partnerům a podporovatelům, a do měst a farností na vánoční jarmarky na podporu naší organizace.

Mary’s Meals Česká republika

V uplynulém roce měla rodina Mary's Meals mnoho důvodů k oslavám. Ustáli jsme pohnuté období a jednali jsme rychle a efektivně, abychom dodrželi slib daný dětem zařazeným do našich programů školního stravování. Dosáhli jsme také několika pozoruhodných cílů, což bylo možné jen díky všem malým skutkům lásky našich dobrovolníků, zaměstnanců a příznivců, kteří nám stojí po boku a pomáhají nám plnit naše poslání nasytit další hladové dítě.

Mary’s Meals Česká republika

S příchodem nového roku se také těšíme na novou kapitolu v životě a práci Mary's Meals. Letošní rok nepochybně přinese další výzvy, ale také mnoho dalších důvodů k oslavám. Chceme se jim jako vždy postavit čelem, jako celosvětová rodina, která se snaží nakrmit jedno další dítě.