Udělejte si to jako doma!

Právě procházíte českým webem, ale naše rodina sahá přes celý svět.

Abyste se ujistili, že podporujete místní organizaci Mary's Meals, vyberte prosím svou zemi ze seznamu níže.

Pokud svou zemi nemůžete vidět, nebojte se! Můžete použít naše mezinárodní stránky.

Světový den hladu

Dnes je Světový den hladu. Prohráváme boj proti němu?

V roce 2024 již šestý rok po sobě celosvětově vzrostl akutní nedostatek potravin a míra dětské podvýživy. A to přesto, že nás od cíle „nulového hladu v roce 2030“ dělí už jen pět let. Tento boj ale rozhodně není beznadějný.

Published on

Navzdory celosvětovému přebytku potravin se hlad ve světě stále zvyšuje. Nadále jde o zásadní problém, jenž postihuje více než 295 milionů lidí ve více než 50 zemích světa

Jde o pochmurné statistiky a cíl nulového hladu do roku 2030, který v době svého vzniku dával tak velkou naději, je nyní jednomyslně považován za nedosažitelný. Při pohledu na tyto skutečnosti je pochopitelné, že mnozí z nás mohou pochybovat o tom, zda je vůbec cíl světa bez hladu dosažitelný.

Světový den hladu

Vzdělání díky plným žaludkům

Odpovědí na tyto pochyby může být fakt, že hnutí Mary's Meals už více než dvacet let pracuje na řešení problému dětského hladu, a to díky úzké spolupráci s komunitami, v nichž je nedostatek jídla každodenní realitou. A přestože v mnoha částech světa hlad stále přetrvává, transformační dopad jednoduchého programu školního stravování není možné ignorovat. 

Díky podávání jednoho vydatného jídla denně v místech vzdělávání se děti nasytí, ale také se lépe soustředí na vyučování a mají větší šanci na pokrok ve vzdělávání, což potvrzují i tato čísla: 

- Před spuštěním stravovacího programu Mary's Meals v Mosambiku (poslední země, která byla do programu zařazena v loňském roce) pociťovalo 93 % dětí hlad každý školní den. Poté, co bylo podávání jídel ve školách zahájeno, naopak 92 % dětí uvedlo, že z hladu nemají obavy. 

- V rámci nedávného výzkumu programů Mary's Meals v Keni, Libérii a Malawi uvedlo 100 % učitelů, že program školního stravování měl v loňském roce (2024) pozitivní dopad na kvalitu vzdělávání, včetně zlepšení docházky, zapojení do výuky, soustředění a udržení pozornosti v hodinách, míry úspěšnosti a snížení nemocnosti a absencí.

Světový den hladu

Dost energie, aby si hrály

Desire je třináctiletý chlapec z Malawi, který nedávno začal ve škole dostávat jídlo od Mary's Meals. Říká: „Sehnat jídlo je těžké, často spím s prázdným žaludkem. Když nejím, cítím se slabý a bolí mě celé tělo. Dokud ve škole nebylo co jíst, třásl jsem se a byl jsem hrozně unavený – třásl jsem se tak, že jsem neudržel pero a nedokázal jsem se soustředit. Někdy jsem prostě musel ze školy odejít a zkusit najít něco k snědku.“

Mnoho dětí uvádí, že se po jídle ve škole lépe soustředí na vyučování a aktivněji se pak zapojují do výuky. Výzkumy programů Mary's Meals v Keni, Libérii, Malawi a Zambii v roce 2024 ukázaly, že zatímco před podáním jídla mělo 35 % dětí pocit, že se dokážou dobře soustředit, po jídle se tento podíl zvýšil na 98 %.

Kromě toho, že děti, které dostávají ve škole jídlo, jsou méně hladové a lépe se soustředí, je u nich větší pravděpodobnost, že budou školu navštěvovat soustavně, a mohou tak mít větší šanci na pokrok ve vzdělávání. Jedna z učitelek v Mosambiku, jejíž žáci začali v roce 2024 dostávat jídlo od Mary's Meals, nedávno uvedla: „Žáci chodí do školy včas, už nezameškávají hodiny a snad nejpozoruhodnější je, že jsem během školního roku nezaregistrovala ani jedno nemocné dítě. Také jsem si všimla, že děti ve škole zůstávají i po vyučování a hrají si.

Světový den hladu

Proti hladu i nevzdělanosti

V roce 2023 bylo školní stravování zařazeno mezi oficiální ukazatele v rámci cíle udržitelného rozvoje č. 4: Kvalitní vzdělávání (viz bod 4.a.4). To signalizuje celosvětové uznání školního stravování jako klíčové metody pro zlepšení přístupu ke vzdělávání

Clare Nolanová, vedoucí oddělení rozvoje programů Mary's Meals, říká: „Síla a autenticita tohoto programu spočívá v zapojení místních komunit. Místní dobrovolníci se denně potýkají s problémy způsobenými chudobou – která je často důsledkem konfliktů, klimatických změn a ekonomického rozvratu – a přesto je jejich houževnatost a zápal pro to, aby jejich děti dostávaly ve škole denně jídlo, velkou hnací silou našeho programu. Právě vytrvalé zapojení členů postižených komunit může znamenat vítězství v boji proti hladu ve všech jeho podobách."

 

Zaměřujeme se na pomoc dětem v nejvíce postižených regionech, aktuálně především v zemích na jihu Afriky, sužovaných klimatickými změnami. Přečtěte si víc o této výzvě

 

Pozn.: Světový den hladu byl poprvé vyhlášen v roce 2011. Jeho cílem je upozornit na celosvětovou potravinovou krizi a inspirovat k opatřením, která by pomohla vytvořit svět bez hladu. 

Ústřední myšlenkou Světového dne hladu je přesvědčení, že lidé žijící v podmínkách hladu nejsou problémem, ale jádrem řešení – protože dlouhodobá pozitivní změna začíná tím, že se komunitám umožní vybudovat udržitelné a účinné systémy, které jim pomohou překonat jejich problémy způsobem, který pro ně bude vhodný.