Chceme rozšířit naše školní stravování k dalším dětem v Etiopii, kde vážný nedostatek potravin hrozí přerůst v hladomor.

Udělejte si to jako doma!

Právě procházíte českým webem, ale naše rodina sahá přes celý svět.

Abyste se ujistili, že podporujete místní organizaci Mary's Meals, vyberte prosím svou zemi ze seznamu níže.

Pokud svou zemi nemůžete vidět, nebojte se! Můžete použít naše mezinárodní stránky.

Haiti header

Haiti

Na Haiti poskytujeme jídlo více než 175 000 dětí každý školní den

Published on

Kde pomáháme

Život na Haiti

V indexu lidského rozvoje (Human Development Index, HDI) se Haiti v současnosti řadí na 158. místo ze 193 zemí a území. Haiti se nachází v Severní Americe na západní části ostrově Hispaniola, na jehož východní části leží Dominikánská republika. Haiti je s rozlohou 27 750 km² třetí největší zemí Karibiku.

Současně jde o nejlidnatější zemi Karibiku, kde žije asi 11,5 milionu obyvatel, a jednu z nejchudších zemí světa. Haiti je jedinou zemí amerického kontinentu, která spadá do tzv. „zemí s nízkými příjmy“ a v indexu klimatických rizik pro rok 2021 se umístila na třetím místě mezi zeměmi nejvíce postiženými extrémními výkyvy počasí.

Kvůli chronickému nedostatku potravin je zde rozšířená podvýživa a přetrvávající nápor přírodních katastrof značně ovlivňuje schopnost lidí udržet si živobytí.  Odhaduje se, že 4,9 milionu lidí nemá dostatek jídla. Více než půl milionu haitských dětí nechodí do školy.

Dne 12. ledna 2010 zasáhlo Haiti zemětřesení o síle 7. stupně Richterovy škály a způsobilo, že země čelila jedné z největších humanitárních krizí v historii. Zemětřesení zapříčinilo smrt přibližně 250 000 lidí a dalších 300 000 bylo zraněno. Zhruba pět milionů lidí přišlo o své domovy a přibližně 4 000 škol bylo poškozeno nebo zničeno.

Po více než deseti letech se Haiti stále snaží z katastrofy vzpamatovat. Politická nestabilita, nedostatek potravin, nezaměstnanost, tropické bouře a hurikány udržují většinu Haiťanů v kruhu chudoby po celé generace.

Mary’s Meals Haiti

Mary's Meals na Haiti

Na Haiti podáváme školní stravování od roku 2006.

Spolupracujeme se třemi místními partnery – Caritas Hinche, Summits Education a Bureau de Nutrition et Développement.

Naše jídla dětem podáváme v odlehlých a málo rozvinutých oblastech Centrální plošiny a také v rizikových městských chudinských čtvrtích v hlavním městě Port-au-Prince a jeho okolí.

Mary's Meals v současné době pomáhá více než 175 000 dětí ve více než 500 škol na Haiti.

Kdy jsme začali pracovat na Haiti?

V této zemi jsme začali podávat jídlo v roce 2006.

Kolika dětem na Haiti pomáháme?

Do našeho programu školního stravování je v současnosti zařazeno více než 175 000 dětí ve více než 500 škol.

Jaké jídlo děti dostávají?

Typickým školním jídlem v "našich školách" na Haiti je kukuřice nebo rýže s fazolemi.

Kde působíme?

Zajišťujeme jídlo dětem v odlehlých a málo rozvinutých oblastech Centrální plošiny a v rizikových městských chudinských čtvrtích v hlavním městě Port-au-Prince a jeho okolí.

Jak se jmenuje hlavní město Haiti?

Hlavním městem Haiti je Port-au-Prince.

Kterými jazyky se na Haiti mluví?

Úředními jazyky na Haiti jsou haitská kreolština a francouzština. Dalšími používanými jazyky jsou španělština a angličtina

Jaká měna se na Haiti používá?

Haitský gourde (HTG).

Kolik obyvatel má Haiti?

Haiti má přibližně 11,5 milionu obyvatel.