Kampaň 2 Komenský pokračuje běžeckou výzvou

Dobročinné hnutí Mary's Meals zahájilo v polovině října ku příležitosti letošního 350. výročí úmrtí Jana Amose Komenského kampaň s názvem 2 Komenský. Na tu se v listopadu rozhodlo navázat výzvou Rozběhni 2 Komenský. Do konce běžecké akce sice zbývá ještě pár dní, už nyní ale příznivci po celé republice uběhli více než 11 tisíc kilometrů.

19. listopadu 2020 / Tiskové zprávy

Běžecké výzvy na podporu hnutí Mary’s Meals, které zajišťuje stravu a vzdělání dětem v zemích třetího světa, se doposud zúčastnilo přibližně 450 lidí. Startovné, které činí 400 korun, poputuje na dobročinné účely. Navíc za každý kilometr, který sportovní nadšenci uběhnou, věnuje sponzor, jenž si přeje zůstat v anonymitě, dvě koruny na podporu hnutí.

„Většině obyvatel se jistě bude zdát dvoukorunová částka jako zanedbatelná, avšak v rozvojových zemích, kde hnutí Mary’s Meals svou činností pomáhá, představuje dvoukoruna celé jedno školní jídlo pro malého studenta. Každý uběhnutý kilometr má proto velký význam,“ popisuje Lucy Nečesalová, členka správní rady organizace Mary’s Meals. Běžecká výzva potrvá do konce listopadu a jejím cílem je získat co nejvíce finančních prostředků pro vybrané školy v zemích, kde hnutí pomáhá.

Kampaň Dva Komenský spustilo Mary's Meals v polovině října. Ústředním motivem se staly dvě dvousetkorunové bankovky, tedy bankovky s portrétem Jana Amose Komenského. Právě za tuto částku zajistí hnutí Mary’s Meals jídlo ve školách v rozvojových zemích jednomu dítěti téměř na celý rok. Nasycením dětí jsou navíc motivováni také rodiče, kteří své potomky posílají za vzděláním a stravou namísto do práce nebo k žebrání. „Hlavní tváří fiktivní bankovky je Jan Amos Komenský a jeho dvojče Jen, kteří se spojí pro dobrou věc. ‚Dva Komenský‘ totiž nakrmí a naučí. Kampaň tak souzní s Komenského životní filozofií, že vzdělání znamená budoucnost,“ dodává Nečesalová.

Více informací o hnutí i kampani naleznete na stránkách www.marysmeals.cz/2komensky

Podrobnosti k běžecké výzvě: www.marysmeals.cz/kdo-jsme/novinky-a-blogy/rozbehni-2-komensky

Jídlo, vzdělání i podpora místních zemědělců

Spolek Mary’s Meals zajišťuje stravovací program ve školách v rozvojových zemích. Tím, že škola poskytne dítěti jídlo na celý den, motivuje rodiče k posílání dětí za vzděláním namísto do práce. Suroviny pro přípravu jídel navíc poskytují výhradně lokální zemědělci. Celosvětově nyní Mary’s Meals krmí 1 667 067 dětí každý školní den.

Dobročinné hnutí bylo založeno v roce 2002 skotským filantropem Magnem MacFarlane-Barrowem. V současnosti působí v řadě zemí světa včetně České republiky, kde vznikl roku 2018.

Mary’s Meals ve světě

 • Mary’s Meals poskytuje denní jídlo dětem v rámci školního stravovacího programu v 19 zemích: Malawi, Libérii, Zambii, Zimbabwe, Haiti, Keni, Indii, Jižním Súdánu, Ugandě, Etiopii, Beninu, Libanonu, Sýrii, Myanmaru, Thajsku, Ekvádoru, Nigeru, Madagaskaru a Rumunsku.
 • Jídlo pro jedno dítě na celý školní rok stojí pouze 459 Kč.
 • Celosvětově krmí Mary’s Meals nyní 1 667 067 dětí každý školní den.
 • Celosvětově stojí Mary’s Meals na dobrovolnictví, jak na straně programových zemí, tak na straně dárcovských zemí. V Malawi je např. denně zapojeno přes 85 000 dobrovolníků z místních komunit, kteří pomáhají s každodenním provozem Mary’s Meals ve školách.
 • Mary’s Meals je vlastněno a provozováno místními komunitami v zemích, kde funguje. Tam, kde je to možné, jsou jídla připravována pouze z místních surovin. Tento přístup podporuje místní ekonomiku a pomáhá rodinám.
 • Mary’s Meals má svůj počátek v roce 2002, kdy Magnus MacFarlane-Barrow, zakladatel celosvětového hnutí, navštívil Malawi během hladomoru a setkal se zde s matkou umírající na AIDS. Když se Magnus zeptal jejího nejstaršího syna Edwarda, co je jeho snem, dostalo se mu odpovědi: „Chtěl bych mít dostatek jídla a jednoho dne chodit do školy.

Mary’s Meals v České republice

 • Zapsaný spolek Mary’s Meals Česká republika vznikl v březnu roku 2018 a sídlí v Brně-Lesná, Okružní 9a.
 • Dárci z České republiky krmí nyní 42 503 dětí v programu Mary’s Meals každý školní den.
 • V České republice je v současné době zapojeno zhruba 400 dobrovolníků, kteří se aktivně podílí na šíření jména Mary’s Meals nejrůznějšími dobrovolnickými aktivitami.
 • Pro více informací navštivte naše stránky marysmeals.cz

Výsledky Mary’s Meals v číslech

 • Počet dětí pociťující hlad ve škole se snížil z 42 % na 12 %.
 • 91 % učitelů potvrzuje, že známky dětí ve třídě se zlepšily.
 • Zápis do škol vzrostl průměrně o 20 %.
 • Počet dětí plných energie na konci školního dne vzrostl z 28 % na 87 %.
 • Učitelé potvrzují, že ve školách s Mary’s Meals roste zapojení rodičů do školních aktivit z 32 % až na 70 %.
 • 50 % dětí, přijímajících jídla Mary’s Meals jsou dívky.

Kontakt pro média

Lucy Nečesalová
Mary’s Meals Česká republika
členka správní rady

lucy.necesalova@marysmeals.org
tel. 602 178 376