Chceme rozšířit naše školní stravování k dalším dětem v Etiopii, kde vážný nedostatek potravin hrozí přerůst v hladomor.

Udělejte si to jako doma!

Právě procházíte českým webem, ale naše rodina sahá přes celý svět.

Abyste se ujistili, že podporujete místní organizaci Mary's Meals, vyberte prosím svou zemi ze seznamu níže.

Pokud svou zemi nemůžete vidět, nebojte se! Můžete použít naše mezinárodní stránky.

Mary’s Meals, Move for Hope

Sportovci pomohli 1766 dětem v Etiopii

Letošní výzvu Move for Hope jsme vyhlásili, abychom mohli zajistit jídlo co nejvíce dětem v těžce zkoušeném etiopském regionu Tigraj. Výsledky opět překonaly naše očekávání

Published on

Zatímco loni jsme výtěžek sportovní výzvy Move for Hope (volně přeloženo „Sportuj pro naději“) věnovali na zajištění jídla pro 1 083 dětí v malawské škole Nambo, letos jsme se rozhodli být ještě ambicióznější. Začátkem letošního března jsme vyhlásili mimořádnou sbírku na zajištění jídla dětem ve školách etiopského regionu Tigraj a protože víme, že tamní situace si vyžaduje veškerou možnou pozornost a podporu, bylo letošní sportování věnováno právě Etiopii. Sportem jsme chtěli pro etiopské děti získat maximum prostředků a díky všem zapojeným se nám podařilo zajistit jídlo pro 1 766 etiopských dětí. 

Mary’s Meals, Move for Hope

Tradiční podmínky a štafetová novinka 

Sportování pro děti v Tigraji vypuklo ve středu 1. května a trvalo až do pátku 31. května za podmínek, které už je možné označit jako tradiční. Dospělí účastníci zaplatili startovné 550 Kč – částku, která už sama o sobě postačuje, aby jedno dítě dostávalo jídlo po celý školní rok. Startovné pro účastníky do 18 let činilo 50 Kč

Všichni registrovaní sportovci pak mohli chůzí, během či jízdou na kole vysportovat dětem další jídlo. Sponzoři z řad našich dárců totiž za každý uběhnutý nebo chůzí absolvovaný kilometr přispěli na účet kampaně třemi korunami. Každý kilometr jízdy na kole znamenal další věnovanou korunu.

Kromě toho jsem se na podporu celého projektu a zviditelnění situace v Tigraji rozhodli v rámci Move for Hope uspořádat štafetu, která mezi 9. a 12. květnem překonala symbolicky významnou vzdálenost 550 kilometrů z česko-slovensko-polského trojmezí až do Prahy. (Video ze štafety najdete na konci tohoto článku.)

Mary’s Meals, Move for Hope

Výsledky nad očekávání 

Námaha registrovaných běžců a chodců je přenesla přes téměř neuvěřitelných 118 388 kilometrů, které znamenají jídlo na celý rok pro 646 dětí. Cyklisté ujeli 90 851 kilometrů a jejich šlápnutí do pedálů přineslo stravování na celý rok pro 165 dětí. Zatímco loni všichni zapojení překonali vzdálenost rovnající se 2,75násobku délky rovníku, letošní květen absolvovali dohromady 209 239 kilometrů, Zemi kolem rovníku pomyslně obkroužili celkem 5,2krát a pohybem zajistili jídlo na celý školní rok pro 811 tigrajských dětí. Zaplacené startovné pak znamenalo jídlo pro dalších 955 dětí. Dohromady jste tedy letos přinesli jistotu každodenního jídla pro 1 766 dětí v Tigraji. 

Mnohokrát děkujeme všem, kdo do výzvy podle svých možností přispěli – jako sportovci, sponzoři nebo jako lidé, kteří se na sociálních sítích či vylepováním plakátů zasloužili o to, že se o Move for Hope letos dozvědělo opět o něco víc lidí. 

Mary’s Meals, Etiopie

Situace v Etiopii 

Na podporu dětí v Tigraji byla v březnu spuštěna celosvětová kampaň. Před občanskou válkou jsme na severu Etiopie pomáhali přibližně 24 000 dětí a pomoc pro ně jsme obnovili, jakmile to bylo možné – konkrétně na konci roku 2023. V současnosti už Mary’s Meals poskytuje každý školní den jídlo více než 45 000 dětem v regionu. Od Vánoc 2023 se tedy počet podporovaných dětí zdvojnásobil.

Jsme přesvědčeni, že i díky výsledkům Move for Hope se podaří pomoc etiopským dětem dál rozšiřovat. Ve spolupráci s naším místním partnerem pracujeme na dalším rozšíření programu, jak to finanční prostředky dovolí. Pomoc je nadále potřeba, a proto v rámci českého prostředí necháváme až do konce října otevřenou mimořádnou sbírku na portálu Donace.cz i naše stránky, které o aktuální situaci v Etiopii informují

Ještě jednou mnohokrát díky všem účastníkům a v květnu 2025 se těšíme na shledanou opět na startu Move for Hope.