Chceme rozšířit naše školní stravování k dalším dětem v Etiopii, kde vážný nedostatek potravin hrozí přerůst v hladomor.

Udělejte si to jako doma!

Právě procházíte českým webem, ale naše rodina sahá přes celý svět.

Abyste se ujistili, že podporujete místní organizaci Mary's Meals, vyberte prosím svou zemi ze seznamu níže.

Pokud svou zemi nemůžete vidět, nebojte se! Můžete použít naše mezinárodní stránky.

Magnus MacFarlane-Barrow

Magnus MacFarlane-Barrow Mary’s Meals

Zakladatel Mary’s Meals

Magnus MacFarlane-Barrow

Jedno jídlo denně může dokázat hodně. Nejdřív okamžitě vyřeší hlad coby palčivý problém a postará se o základní potřebu konkrétního dítěte. A pak ho dokáže přivést někam, kde se mu dostane vzdělání, což v důsledku umožní mnoho dalších věcí.

Magnus MacFarlane-Barrow, zakladatel a generální ředitel Mary’s Meals, v rozhovoru pro magazín 100+1

Kdo je Magnus MacFarlane-Barrow?

Magnus MacFarlane-Barrow OBE je zakladatelem a generálním ředitelem charitativní organizace Mary's Meals, která každý školní den poskytuje jídlo, jež mění životy nejchudších dětí v 18 zemích světa. Mary's Meals v současné době zajišťuje školní stravování pro 2 429 182 dětí žijících v komunitách, kde by jinak hlad a chudoba bránily dětem získat vzdělání.

 

Kořeny Mary’s Meals

Díky poutní cestě do tehdy málo známého mariánského poutního místa Medžugorje v Bosně a Hercegovině v roce 1983 (Magnusovi v té době bylo 15 let) došlo v Magnusově rodině k velkému prohloubení katolické víry. Jeho rodiče nedlouho poté přeměnili svůj penzion na „Rodinný modlitební dům Craig Lodge“.

Magnus začal svou profesní kariéru jako chovatel ryb. V roce 1992, v době balkánského konfliktu, jej a jeho bratra Ferguse natolik dojaly válečné scény z míst, která dobře znali, že si vzali týdenní dovolenou, naložili džíp dary, které jim ochotně dávali lidé ze sousedství a vydali se do Medžugorje s humanitární pomocí.

Když se bratři vrátili do Skotska, zjistili, že dary se pořád hrnou a Magnus proto nakonec jel s nákladem životně důležitých zásob ze Skotska do Bosny a Hercegoviny celkem 23krát. Už se nikdy nevrátil ke své původní práci a založil humanitární organizace Scottish International Relief (SIR).

 

Magnus MacFarlane-Barrow

Rodí se Mary’s Meals

V roce 2002 zažil Magnus během cesty do hladomorem zkoušeného Malawi další přelomový okamžik, když se setkal se čtrnáctiletým Edwardem. Edward byl nejstarším ze šesti dětí, jimž tehdy na AIDS umírala jejich matka. Magnus se hocha zeptal, čeho by chtěl v životě dosáhnout a chlapec odpověděl: „Chtěl bych mít co jíst a taky bych jednou rád chodil do školy“.

Toto krátké setkání bylo klíčovou součástí inspirace, jež vedla ke vzniku projektu Mary’s Meals. V roce 2003 začala organizace poskytovat školní stravování přibližně 200 dětem v Malawi; v současnosti každý školní den zabezpečuje jídlo pro neuvěřitelných 2 429 182 dětí. Skromná „bouda“, ve které Magnus v roce 1992 skladoval první dary humanitární pomoci, je dodnes klíčovým místem naší charity – a Magnusovou kanceláří.

Organizace Mary’s Meals (jmenuje se tak od roku 2012, kdy byl definitivně opuštěn původní název SIR) stojí na jednoduché funkční myšlence. Každodenní jídlo podávané ve škole má pozitivní vliv na zápis do školy, docházku a studijní výsledky. Magnus věří, že by mohlo být klíčem k úplnému vymýcení dětského hladu. Průměrné náklady na stravování jednoho dítěte po celý školní rok prostřednictvím Mary’s Meals činí pouhých
550 Kč Kč.

Mary’s Meals Libérie

Osobní život

Původně se živil jako provozovatel rybí farmy. Jako mladý hrál skotskou obdobu pozemního hokeje (shinty) za Glenorchy Camanachd Club. Čtyřikrát byl vybrán, aby reprezentoval Skotsko na profesionální mezinárodní úrovni. V roce 1993 se Magnus oženil s Julií, atestovanou zdravotní sestrou z Inverness, která byla jeho spolucestující na jeho prvních cestách s humanitární pomocí do Bosny a Hercegoviny. Společně se svými sedmi dětmi žijí v Dalmally.

Ocenění a uznání, jichž se Magnusovi od založení Mary’s Meals dostalo

  • V roce 2010 zvolen jedním z 10 Hrdinů televize CNN
  • Rok 2015 – dostal se do žebříčku 100 nejvlivnějších lidí světa magazínu TIME.
  • Kniha Bouda, která krmí milion(y) dětí se stala bestsellerem magazínů TIMES a SUNDAY TIMES.
  • Své uznání vyjádřila Magnusovi britská královna Alžběta II.
  • Jeho práci se dostalo ocenění papeže Benedikta XVI. i papeže Františka.
  • Získal čestné doktoráty univerzit v Edinburghu, Hull, Stirlingu, Glasgow.
Magnus MacFarlane-Barrow a papež František

Více o Magnusovi a Mary’s Meals

Přečtěte si knihy, podívejte se na filmy a přečtěte si nejnovější online články, které popisují naši práci i výzvy, které jsou před námi.

Jídlo mění osudy

Připojíte se k našemu společenství pravidelných dárců?