Chceme rozšířit naše školní stravování k dalším dětem v Etiopii, kde vážný nedostatek potravin hrozí přerůst v hladomor.

Udělejte si to jako doma!

Právě procházíte českým webem, ale naše rodina sahá přes celý svět.

Abyste se ujistili, že podporujete místní organizaci Mary's Meals, vyberte prosím svou zemi ze seznamu níže.

Pokud svou zemi nemůžete vidět, nebojte se! Můžete použít naše mezinárodní stránky.

Mary’s Meals, Krize v Etiopii

Krize v Etiopii: Vzkaz od Magnuse MacFarlane-Barrowa

Naléhavě potřebujeme vaši podporu, abychom zmírnili utrpení dětí v etiopském regionu Tigraj

Published on

Krizová situace v Tigraji je každým dnem horší. Proto vám chceme předat zprávu od Magnuse MacFarlane-Barrowa, zakladatele a generálního ředitele Mary’s Meals, který Tigraj na přelomu února a března tohoto roku navštívil:

„Lidé, kteří jsou stvořeni k obrazu a podobě Boží, by takto žít neměli. Vždyť žijeme hůř než zvířata. Byli jsme majitelé firem – teď jsme se museli snížit k žebrání, abychom přežili, říká Berhan Haileselassie.

V těsném davu lidí je Berhan nejvyšší. Vyzařuje z něj důstojnost, a to navzdory nejhorším okolnostem, jaké si dovedu představit. Stojíme uprostřed někdejší školní třídy, v níž žije neuvěřitelných 220 lidí. Jsou tady už tři roky, protože během války museli utéct ze svých domovů. Jako provizorní stěny jsou zde rozvěšeny deky, ale jde o marný pokus vytvořit zdejším rodinám alespoň minimální soukromí. „Každý den vycházíme do ulic s igelitovými taškami a žebráme o jídlo. Sedm lidí tady už zemřelo hlady,“ dodává Berhan. 

Magnus MacFarlane-Barrow, Tigraj

Tento příběh hrdých lidí, kteří jsou nuceni žebrat, se opakuje po celé Tigraji, kde v současnosti potřebuje nouzovou potravinovou pomoc 4,5 milionu lidí. Hrozí zde katastrofální hladomor, který svět zatím přehlíží. Do školy teď chodí méně než polovina dětí a každý den jich kvůli hladu přichází do tříd méně a méně – hrozí, že čtvrtina zdejších škol bude zavřena.

Ve východním Tigraji je Tsadken Tesfay už dlouho odkázána na žebrání, aby její rodina přežila: „Lidé jsou tu ke mně vždycky velmi laskaví, ale mnozí z těch, kteří mi dříve pomáhali, teď také musejí žebrat, aby přežili.“ Její děti do školy nechodí. Když se ale dozvěděly, že ve škole, která je v jejich okolí, zajišťuje organizace Mary’s Meals dětem jídlo, šly tam a požádaly o pomoc školáky, kteří jedli na hřišti.

Dvě dívky z této základní školy, Bethlehem a Amlak, je vyslyšely a soucitně se s nimi začaly o své jídlo dělit. Další děti začaly dělat totéž pro jiné zoufalé přicházející, přestože se samy potřebovaly pořádně najíst.

Ještě nikdy jsem neviděl situaci, která by tak naléhavě volala po tom, abychom náš program rozšířili a co nejrychleji začali podávat jídlo v dalších školách. Jedinou radost a naději jsem v Tigraji viděl ve školách, kde se vydávaly velké talíře jídla od Mary’s Meals frontám usměvavých dětí. V těchto školách se projevuje opačný trend a počty zapsaných dětí se zvyšují.

Mary’s Meals, Tigraj

V Tigraji jsem se setkal s jedněmi z nejdůstojnějších lidí, jaké jsem kdy potkal. Z mnoha z nich se stali žebráci. A já se k nim teď taky přidávám a prosím vás, abyste se podělili o část toho, co máte, abychom zde mohli nakrmit víc dětí. Než bude pozdě.

Bůh Vám žehnej

Magnus MacFarlane-Barrow

Jak můžete pomoci?

Každý z nás může podle svých možností zmírnit utrpení, které jsou nuceny snášet děti v Tigraji. Jestliže můžete, přispějte prosím kliknutím na tlačítko PODPOŘIT pod tímto odkazem.

(Kliknutím otevřete darovací stránku projektu Donace.cz, jejímž prostřednictvím sbírku pro tento účel pořádáme. Donace.cz si z daru nebere žádnou provizi a hradí i bankovní poplatky. Při darování máte ovšem možnost podpořit portál Donace.cz drobnou částkou.)

Mary’s Meals, Tigraj

Pokud nemáte možnost darovat finanční prostředky

Věnujte prosím několik minut tomu, abyste někomu řekli o naší práci a pověděli mu o této kampani, která je zaměřena na pomoc dětem v krizí postižené Etiopii.

Abyste pomohli šířit informace, můžete nás také sledovat na sociálních sítích na níže uvedených odkazech (pravá strana modrého pruhu) a sdílet naše příspěvky.

Mary’s Meals, Tigraj