Jídlo pro dítě na celý rok za „dva Komenský“

Dobročinné hnutí Mary’s Meals, které usiluje o zajišťování jídla a vzdělání chudým dětem v zemích třetího světa, spouští osvětovou kampaň s názvem 2 Komenský. Lidem v Česku tak organizátoři chtějí připomenout, že za pouhé dvě dvousetkorunové bankovky lze nakoupit stravu pro jedno dítě téměř na celý školní rok.

16. října 2020 / Tiskové zprávy

Jana Amose Komenského mají Češi neodmyslitelně spjatého s vzděláváním. A protože právě jeho portrét je vyobrazen na dvousetkoruně, zvolilo hnutí Mary’s Meals učitele národů jako „ambasadora“ nové osvětové kampaně. Dobročinný spolek poskytuje jídlo chudým dětem ve školách po celém světě v rozvojových zemích. To pro jedno dítě téměř na celý školní rok stojí pouhých 400 korun, tedy „dva Komenské“.

„Ve spojitosti s odvěkou myšlenkou Komenského, která koresponduje s filozofií Mary’s Meals, vznikl příběh dvou hrdinů z dvoustovkových bankovek. Ti spojí síly, aby se vzepřeli všedním marnotratnostem, a společně odjíždějí pomáhat tam, kde to dává smysl. V nadsázce laděných animacích představují hlavní poslání Mary’s Meals,“ popisuje hlavní myšlenku video kampaně Lucy Nečesalová, členka správní rady české pobočky hnutí Mary’s Meals. „Spuštění kampaně je načasováno záměrně na dobu, kdy si připomínáme 350 let od úmrtí Komenského. Rádi bychom tak zároveň uctili vzpomínku na tohoto velkého propagátora vzdělání,“ dodává.

Vznik kampaně s ohledem na užití motivu české dvousetkorunové bankovky posvětila jak Česká národní banka, tak i všichni dědicové autorského odkazu Oldřicha Kulhánka, významného malíře a autora grafické podoby současných českých bankovek.

Jídlo, vzdělání i podpora místních zemědělců

Spolek Mary’s Meals zajišťuje stravovací program ve školách v rozvojových zemích. Tím, že škola poskytne dítěti jídlo na celý den, motivuje rodiče k posílání dětí za vzděláním namísto do práce. Suroviny pro přípravu jídel navíc poskytují výhradně lokální zemědělci. Celosvětově nyní Mary’s Meals krmí 1 667 067 dětí každý školní den.

Dobročinné hnutí bylo založeno v roce 2002 skotským filantropem Magnem MacFarlane-Barrowem. V současnosti působí v řadě zemí světa včetně České republiky, kde vznikl roku 2018.

První uveřejněné video ke kampani 2 Komenský můžete zhlédnout na tomto odkazu.

Více informací naleznete na stránkách www.marysmeals.cz/2komensky.

O kampani 2 Komenský

Kampaň vznikla v agentuře Cheil ve spolupráci s režisérem Jakubem Kouřilem a Sompa production. S nápadem přišel agenturní tým Tereza Boukalová a James Dang, který se v roce 2019 zúčastnil Young Lions. Zadavatel briefu Mary’s Meals je následně oslovil s přípravou kampaně a rozvinutí myšlenky, která vznikla v rámci soutěže během 24 hodin. Následné rozpracování už mělo na starost letošní vítězné duo stejnojmenné soutěže v kategorii Digital, Tereza Boukalová a Marek Malis.

Start kampaně: https://www.facebook.com/733672316838700/posts/1383644145174844

Mary’s Meals ve světě

 • Mary’s Meals poskytuje denní jídlo dětem v rámci školního stravovacího programu v 19 zemích: Malawi, Libérii, Zambii, Zimbabwe, Haiti, Keni, Indii, Jižním Súdánu, Ugandě, Etiopii, Beninu, Libanonu, Sýrii, Myanmaru, Thajsku, Ekvádoru, Nigeru, Madagaskaru a Rumunsku.
 • Jídlo pro jedno dítě na celý školní rok stojí pouze 459 Kč.
 • Celosvětově krmí Mary’s Meals nyní 1 667 067 dětí každý školní den.
 • Celosvětově stojí Mary’s Meals na dobrovolnictví, jak na straně programových zemí, tak na straně dárcovských zemí. V Malawi je např. denně zapojeno přes 85 000 dobrovolníků z místních komunit, kteří pomáhají s každodenním provozem Mary’s Meals ve školách.
 • Mary’s Meals je vlastněno a provozováno místními komunitami v zemích, kde funguje. Tam, kde je to možné, jsou jídla připravována pouze z místních surovin. Tento přístup podporuje místní ekonomiku a pomáhá rodinám.
 • Mary’s Meals má svůj počátek v roce 2002, kdy Magnus MacFarlane-Barrow, zakladatel celosvětového hnutí, navštívil Malawi během hladomoru a setkal se zde s matkou umírající na AIDS. Když se Magnus zeptal jejího nejstaršího syna Edwarda, co je jeho snem, dostalo se mu odpovědi: „Chtěl bych mít dostatek jídla a jednoho dne chodit do školy.

Mary’s Meals v České republice

 • Zapsaný spolek Mary’s Meals Česká republika vznikl v březnu roku 2018 a sídlí v Brně-Lesná, Okružní 9a.
 • Dárci z České republiky krmí nyní 42 503 dětí v programu Mary’s Meals každý školní den.
 • V České republice je v současné době zapojeno zhruba 400 dobrovolníků, kteří se aktivně podílí na šíření jména Mary’s Meals nejrůznějšími dobrovolnickými aktivitami.
 • Pro více informací navštivte naše stránky marysmeals.cz

Výsledky Mary’s Meals v číslech

 • Počet dětí pociťující hlad ve škole se snížil z 42 % na 12 %.
 • 91 % učitelů potvrzuje, že známky dětí ve třídě se zlepšily.
 • Zápis do škol vzrostl průměrně o 20 %.
 • Počet dětí plných energie na konci školního dne vzrostl z 28 % na 87 %.
 • Učitelé potvrzují, že ve školách s Mary’s Meals roste zapojení rodičů do školních aktivit z 32 % až na 70 %.
 • 50 % dětí, přijímajících jídla Mary’s Meals jsou dívky.


Kontakt pro média

Lucy Nečesalová
Mary’s Meals Česká republika
členka správní rady

lucy.necesalova@marysmeals.org
tel. 602 178 376