Chceme rozšířit naše školní stravování k dalším dětem v Etiopii, kde vážný nedostatek potravin hrozí přerůst v hladomor.

Udělejte si to jako doma!

Právě procházíte českým webem, ale naše rodina sahá přes celý svět.

Abyste se ujistili, že podporujete místní organizaci Mary's Meals, vyberte prosím svou zemi ze seznamu níže.

Pokud svou zemi nemůžete vidět, nebojte se! Můžete použít naše mezinárodní stránky.

Mary’s Meals, mše Hostýn

Pouť na Hostýn – novinky, mše a koncert Pavla Helana

Letošní pouť na svatém Hostýně doprovázelo nejen příznivé počasí, ale i přízeň mnoha poutníků, kteří se přišli informovat o novinkách v naší činnosti, účastnit se mše svaté a poslechnout si odpolední koncert Pavla Helana

Published on

Ve středu 8. května se uskutečnila Národní pouť Marys Meals na Hostýn. Toto tradiční setkání pořádáme již několik let ve stejný sváteční den. Pouze před pár lety nám souvislou „šňůru“ přerušila covidová opatření (i tak jsme pouť uspořádali alespoň on-line) a v loňském roce se pouť nekonala kvůli mnoha akcím, jež se mezi 8. a 12. květnem 2023 uskutečnily v souvislosti s 5. výročím založení české pobočky Mary’s Meals a návštěvou Magnuse MacFarlane-Barrowa. (Mše za Mary’s Meals byla ovšem 8. května 2023 na Hostýně odsloužena.)

Mary’s Meals, Hostýn

Již od osmé hodiny jsme vedle baziliky začali připravovat stánek Marys Meals, kde pak byly návštěvníkům za dobrovolný příspěvek kdispozici nejrůznější výrobky dobrovolníků a s nimi také horká malinová šťáva. Tu si lidé brali zejména v ranních hodinách, kdy ještě čerstvý vítr rozháněl šedivé mraky. 

V deset hodin začala v Jurkovičově sále asi hodinová prezentace, která (podobně jako na právě probíhajících regionálních setkáních) představila novinky o činnosti Mary’s Meals v zahraničí i v České republice. Byla koncipována tak, aby se stálí příznivci dozvěděli leccos nového a pro ty, kdo Mary’s Meals zatím příliš neznají, šlo o průřez toho nejpodstatnějšího. 

Mary’s Meals, Hostýn

Následovala půlhodinová přednáška Karla Pogštefla. Ten v březnu tohoto roku navštívil Malawi a mohl díky tomu pomocí mnoha fotek, videí a vlastních zkušeností dokumentovat, jak přesně fungují programy školního stravování v místech, kde pomáháme. Zdůraznil klíčovou úlohu místních dobrovolníků, logistickou náročnost celého projektu i efektivnost, s jakou distribuce potravin a příprava jídel ve školách probíhá. 

Mary’s Meals, Hostýn

V 11:40 navázala na dopolední program mše za dílo Mary’s Meals, celebrovaná rektorem baziliky P. Ladislavem Noskem. Ten svojí promluvou zdůraznil důležitost každého jednotlivce a zásadní úlohu jídla a vzdělání. Mši skvěle doprovázela prostějovská schola Dejme toMu. Muzikanti byli na Hostýně od brzkého rána, aby si v mezičase mezi předchozími bohoslužbami nastavili aparaturu a akusticky chrámový prostor „osahali“. 

Mary’s Meals, Hostýn, schola Dejme toMu

Odpoledne pak na venkovním pódiu vedle baziliky proběhl koncert Pavla Helana, který Mary’s Meals tímto způsobem podpořil. Trávník před pódiem se rychle zaplnil a přibližně hodinový koncert byl velmi příjemným zakončením celého dne. 

Mary’s Meals, Pavel Helan

V rámci sbírky při mši svaté jsme obdrželi částku, která zajistí celoroční školní stravování celkem 44 dětem. Dary v zapečetěných pokladničkách jsme zatím neměli možnost nechat úředně rozpečetit a spočítat, ale celkový výtěžek zde ještě určitě zveřejníme. 

Moc všem děkujeme a těšíme se opět za rok!

Mary’s Meals, Hostýn, Pavel a dítě