Od května pomáháme i dětem v Mosambiku
Mosambik je jednou z nejchudších zemí světa a více než polovinu přibližně 33milionové populace tvoří děti. Právě k nim, do škol na jihu země, která je krutě sužována klimatickými výkyvy, směřuje naše pomoc.
V současné době poskytujeme každý školní den jídlo bezmála 2,5 milionu dětí po celém světě. Soustředíme se na oblasti, kde je přístup ke vzdělávání ztížen množstvím faktorů – na prvním místě hladem, který je zapříčiněn především konflikty a změnami klimatu. V zemích, které s Mosambikem sousedí, v Zambii, Zimbabwe a Malawi (kde naše stravovací programy v roce 2002 začaly) zajišťujeme jídlo ve školách 1,5 milionu dětí. A ve všech těchto zemích byl v posledních měsících vyhlášen kvůli velkému suchu stav nouze. Podobná situace panuje i v Mosambiku, a proto rozšíření, které jsme již několik let připravovali, přichází v pravý čas.
Země sužovaná rozmary počasí
Odstartování školního stravování Mary’s Meals v Mosambiku je možné díky spolupráci s místní nevládní organizací Mozambique School Lunch Initiative (MSLI, Mosambická iniciativa pro školní obědy). Společně zajišťujeme životně důležité jídlo pro více než 5 000 dětí žijících v okrese Mabalane v provincii Gaza. Program byl zahájen od 20. května ve více než 30 školách, přičemž děti dostaly ve školách poprvé najíst po návratu z prázdnin do nového vyučovacího pololetí.
Mosambik, jenž je kvůli dopadům klimatických změn označován za jednu z nejzranitelnějších zemí světa, byl od roku 2007 zasažen jedenácti tropickými bouřemi. Letos v březnu, pouhý rok po cyklónu Freddy, který loni zpustošil zemi a zanechal miliony lidí v naléhavé nouzi, udeřila v centrálních a jižních provinciích tropická bouře Filipo, která zasáhla další desítky tisíc lidí.
Hlad a nedostatečný přístup k jídlu jsou pro obyvatele Mosambiku stále akutními problémy. Podle odhadů IPC se 3,3 milionu lidí potýká s „krizovou“ nebo „mimořádnou“ úrovní nedostatku potravin a téměř 65 % obyvatel žije pod úrovní mezinárodní hranicí chudoby (2,15 dolaru na den).
Stabilita do nejisté situace
Zakladatel a generální ředitel Mary’s Meals Magnus MacFarlane-Barrow říká: „Vzhledem k tomu, že sucho a záplavy nadále ničí mnoho zemí v jižní Africe, naše rozšíření do Mosambiku poskytne důležitou trvalou podporu dětem, jejichž životy jsou hluboce zasaženy hladem, chudobou a extrémními povětrnostními podmínkami. Velká část obyvatel Mosambiku je závislá na zemědělství, takže nedávné nepravidelné srážky a neustálá hrozba cyklonů znamenají, že mnoho rodin prostě nemá dostatek potravin, které by je uživily. Naše školní stravování přinese dětem tolik potřebnou stabilitu a výživu v době nejistoty a pomůže zmírnit starosti jejich rodičů – mnozí z nich nám přitom budou aktivně pomáhat jako dobrovolní kuchaři.“
Pytel uhlí už nerozhoduje o obědě
Nevládní organizace MSLI poskytuje v provincii Gaza školní stravování již více než osm let a má rozsáhlé zkušenosti se spoluprací s místními školami a producenty potravin, stejně jako s příslušnými úřady a vedoucími představiteli komunity. Stejně jako Mary’s Meals se i MSLI věnuje nákladově efektivnímu školnímu stravování, do nějž se výrazně zapojují komunity, které za program přebírají odpovědnost.
Roberto Mutisse, spoluzakladatel a výkonný ředitel MSLI, rozšíření komentuje: „Když jsme se setkali s dětmi v okrese Mabalane, viděli jsme, jak moc hlad ovlivňuje jejich životy. Během jednoho rozhovoru jsem se zeptal šestileté dívky, kolikrát doma jedli. Odpověděla: 'když táta nemůže prodat pytel dřevěného uhlí, tak doma nejíme'. Opravdu mě zasáhlo, jak palčivou zkušenost s hladem má takto malé dítě. V MSLI jsme nadšení, že můžeme ve spolupráci s Mary’s Meals sloužit těmto školákům a poskytnout zranitelným dětem a jejich rodinám nový zdroj naděje a podpory. Děti se budou moci spolehnout, že na ně ve škole čeká výživné jídlo. Navíc si ale samozřejmě oddechnou i jejich rodiče, kteří budou vědět, že jejich děti nebudou hladovět, i když oni sami jim momentálně jídlo zajistit nedokážou.“