Chceme rozšířit naše školní stravování k dalším dětem v Etiopii, kde vážný nedostatek potravin hrozí přerůst v hladomor.

Udělejte si to jako doma!

Právě procházíte českým webem, ale naše rodina sahá přes celý svět.

Abyste se ujistili, že podporujete místní organizaci Mary's Meals, vyberte prosím svou zemi ze seznamu níže.

Pokud svou zemi nemůžete vidět, nebojte se! Můžete použít naše mezinárodní stránky.

Ulemu header

Vždycky je naděje

Ulemu je kvůli nedostatku jídla, jímž jeho rodina trpí, jedním z nejstarších žáků ve škole. Nikdy ale není pozdě začít se vzděláním znovu a lépe. Ulemu má dnes jistotu, že se každý den nají a naději, že mu získané vzdělání přinese lepší budoucnost

Published on

Ulemu je jedním z nových žáků základní školy Chigodi, ale ve svých 15 letech by již měl být na střední škole. Velkou část základní školní docházky zameškal kvůli hladu, protože doma měli jídla málo a v předchozí škole nebyl žádný program školního stravování, což se projevilo na jeho docházce a prospěchu.  

Ulemu nastoupil do školy v Chigodi letos, krátce po smrti svého otce, když se s matkou přestěhovali do nové vesnice. Rodina bohužel stále nemá doma dostatek jídla a Ulemu se většinou ráno vydává na hodinovou cestu do školy hladový, ale už s jistotou, že se během dne nají.

Mary’s Meals Malawi, Ulemu

Chigodi je jednou z 1 044 škol v Malawi, kde náš program školního stravování funguje pro žáky, jako je Ulemu. Pro žáky, kteří trpí potravinovou nejistotou a hladem. Ulemu a jeho spolužáci se mohou spolehnout na to, že dostanou každý den ve škole jídlo od Mary's Meals, což je pro ně hlavní motivací k docházce a k tomu, aby v ní pokračovali. Ulemu ví, že je to pro něho dobré, protože i jeho školní výsledky jsou opět na dobré cestě.  

Říká: „Kdybychom v mé staré škole měli kaši, mohl jsem už teď být na střední škole. Často jsem zameškal hodiny, protože doma nebylo jídlo. I když jsem mohl chodit do školy, nemohl jsem se v hodinách soustředit, protože jsem měl hlad, a pomyšlení, že bych se doma po škole nemohl najíst, to ještě zhoršovalo. Z domova odcházím už v šest ráno a před odchodem do školy nic nejím. Ve třídě se soustředím a hraju si s kamarády, protože díky kaši nemám celý den hlad. Když jsem nastoupil do Chigodi, moje studijní výsledky se zlepšily.“  

Mary’s Meals Malawi, Ulemu

Domácí život je pro chlapce stále náročný; čas, který by rád věnoval hraní s kamarády a přípravě do školy, musí často věnovat pomoci matce, která těžko shání práci, aby se mohli večer najíst. Stejně jako mnoho dalších rodin v Malawi, jejichž živobytí závisí na drobném zemědělství, i Ulemu a jeho matka zažívají pohromu v podobě klimatických změn, protože stále častější sucha a záplavy omezují jejich šance na pěstování vlastních potravin. Rodina se v loňském roce pokoušela pěstovat kukuřici, ale podařilo se jí sklidit pouze dva 50kg pytle, což nestačilo. Navzdory všem překážkám je Ulemu motivovaný k další docházce do školy – pohání ho příslib každodenního jídla – a učí se, roste, stýká se s vrstevníky a stále více se přibližuje tomu, aby se stal lékařem, což je jeho celoživotní sen.  

Miliony dětí nemohou rozvinout svůj potenciál ve škole, protože jednoduše nemají dostatek jídla.

Chcete-li pomoci dalším dětem, jako je Ulemu, přispějte prosím nyní.