Chceme rozšířit naše školní stravování k dalším dětem v Etiopii, kde vážný nedostatek potravin hrozí přerůst v hladomor.

Udělejte si to jako doma!

Právě procházíte českým webem, ale naše rodina sahá přes celý svět.

Abyste se ujistili, že podporujete místní organizaci Mary's Meals, vyberte prosím svou zemi ze seznamu níže.

Pokud svou zemi nemůžete vidět, nebojte se! Můžete použít naše mezinárodní stránky.

Mahlet Etiopie

Etiopie: Když je situace skoro bezvýchodná

V základní škole Ara v etiopské Tigraji je mnohem méně žáků než před válkou. Také dvanáctiletá Mahlet si možná bude muset místo školy hledat práci pomocnice v domácnosti

Published on

Základní škola Ara je jen stínem někdejšího prosperujícího a rušného centra vzdělávání. Dnes je tady až nepřirozený klid. Když skončila válka, školní docházku obnovilo asi o 300 žáků méně než před konfliktem. Ve škole také uvidíte mnohem méně učitelů: Někteří šli pracovat jinam právě proto, že ubývalo žáků. Jiní odešli bojovat a už se nevrátili. 

Někteří bývalí žáci teď pracují jako pomocníci v domácnosti nebo se starají o dobytek. Jeden z učitelů nám řekl: „Než by umírali hlady, raději se rozhodli pracovat jako sluhové.“ A protože se situace zhoršuje, učitelé se obávají, že podobný osud může potkat ještě víc dětí, protože boj s hladem je příliš těžký na to, aby jej mohly nějak zvládnout samy.

Základní škola Ara, Tigraj

Dopady traumatické války

Jednou ze zdejších žákyň je dvanáctiletá Mahlet, jejíž docházka je ovšem v neustálém ohrožení. Doma totiž nemá dostatek jídla a v současné době neexistuje ve škole žádný stravovací program, který by ji podpořil. Vzhledem k tomu, že se ve škole nepodává žádné jídlo, Mahlet říká, že její matka „má neustále starosti“, protože jí nemá co dát.

Dospívající dívka si uvědomuje, jak je škola nesmírně potřebná a jak by ji učení bavilo, kdyby pořád neměla takový hlad: „Škola je důležitá. Hraju si s ostatními a učím se, což mi pomáhá zapomenout na starosti, které mám doma, protože pro mě máma nemá jídlo.“

Je jasné, že léta konfliktu se podepsala úplně na všech a děti samozřejmě nejsou výjimkou. Zdá se, že trauma posledních let změnilo kdysi radostnou a přátelskou povahu, kterou Mahlet dřív měla. Její učitelka říká, že je teď dívka plachá, zmítaná emocemi a někdy se rozpláče, když na ni promluví. Mahletin psychický stav se evidentně podepisuje i na její školní práci a známkách.

Mahlet ve škole Ara, Tigraj

Jsme připraveni pomoci

Když není ve škole, dělá Mahlet, co může, aby se dostala pryč z domova. Říká: „Nerada sedím doma, protože nemám co jíst a co připravovat. Vařím kávu pro svou mámu nebo pomáhám jiným lidem, kteří nemají nikoho, kdo by jim pomohl.

Mnohé z dětí, které se vrátily do školy, často žádají, aby mohly během vyučování odejít domů, protože jsou příliš hladové na to, aby zůstaly a učily se. Když se ale obyvatelé z okolí dozvěděli, že školu Ara navštíví lidé z organizace Mary's Meals, během několika hodin se přišlo zapsat 15 dětí. Víme, že se zajištěním spolehlivého školního stravování se do těchto tříd vrátí mnoho dalších dětí, které tak budou moci udělat první kroky směrem k životu s lepšími vyhlídkami. 

Jsme plně odhodláni zvýšit povědomí o zoufalé situaci v Tigraji a podpořit našeho místního partnera, organizaci Daughters of Charity. Jen tak se v příštích týdnech a měsících dostane životně důležitá strava k ještě většímu počtu dětí.

Víme, že každodenní školní stravování v prvé řadě zažene okamžitý hlad, který pociťují Mahlet a její spolužáci. Zvyšuje také jejich schopnost učit se v té fázi jejich životů, kdy naléhavě potřebují znovu se zapojit do výuky.

 

Pomozte nám doprovázet komunity v Tigraji a nabídnout životně důležité jídlo dětem, které už tolik trpěly. Můžete se podílet na tom, aby se program školního stravování Mary's Meals dostal do základní školy Ara a aby tyto děti neskončily jako ztracená generace.

(Kliknutím otevřete darovací stránku projektu Donace.cz, jejímž prostřednictvím sbírku pro tento účel pořádáme. Donace.cz si z daru nebere žádnou provizi a hradí i bankovní poplatky. Při darování máte ovšem možnost podpořit portál Donace.cz drobnou částkou.)