Chceme rozšířit naše školní stravování k dalším dětem v Etiopii, kde vážný nedostatek potravin hrozí přerůst v hladomor.

Udělejte si to jako doma!

Právě procházíte českým webem, ale naše rodina sahá přes celý svět.

Abyste se ujistili, že podporujete místní organizaci Mary's Meals, vyberte prosím svou zemi ze seznamu níže.

Pokud svou zemi nemůžete vidět, nebojte se! Můžete použít naše mezinárodní stránky.

Mary’s Meals Medžugorje

Pouť do Medžugorje – místa, kde se zrodilo Mary’s Meals

V místě, kde má naše organizace duchovní kořeny, jsme se potkali s množstvím lidí z celého světa a mohli jsme si tak intenzivněji uvědomit, jak jsme si všichni blízcí bez ohledu na národnost, jazyk či barvu pleti

Published on

Mezi 4. a 9. říjnem tohoto roku se bezmála 80 lidí z Česka účastnilo tradiční Mezinárodní poutě Mary’s Meals do Medžugorje, vesničky v Bosně a Hercegovině. Právě tady se v červnu 1981 poprvé zjevila Panna Maria šestici vizionářů, tehdy ještě dětí. Dnes jde o jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst, kde se započalo mnoho úžasných věcí. Svoje kořeny zde má také Mary’s Meals. 

Magnus MacFarlane-Barrow

Dodnes je to dobrodružství

Zakladatel Mary’s Meals Magnus MacFarlane-Barrow ve své knížce „Bouda, která krmí miliony dětí“ popisuje okamžik plánování cesty do Medžugorje v roce 1983 (tehdy bylo jemu samotnému teprve 15 let) takto: „…vesnička Medžugorje leží poblíž Mostaru. Ovšem na mapě se nám ji nepodařilo najít a netušili jsme, jak se tam dostat z letiště v Dubrovníku…, natož kde se ubytujeme, až tam dorazíme. ‚To přece k dobrodružství patří,‘ povzbuzovali jsme se navzájem.“ 

Do jisté míry je i dnes cesta do Medžugorje dobrodružství, i když cesty jsou skvělé a tisíc kilometrů, které je potřeba překonat, se dá v pohodlném autobuse absolvovat během jediného dne. Množství penzionů a hotelů, které zde během let vyrostlo, řeší otázku ubytování. Stále ovšem zbývá nepříliš vlídná celní kontrola na bosenské hranici a zejména pocit neznáma a očekávání, které se s každou podobnou cestou pojí. 

Setkání s podporovateli Mary’s Meals z celého světa, ale i s obrovským množstvím dalších lidí, kteří sem v říjnu zavítali, byla pozoruhodná a vedla nás k intenzivnějšímu uvědomění si skutečnosti, jak blízko si se všemi lidmi jsme – bez ohledu na jiný jazyk, národnost či barvu pleti. A zřejmě každý z nás, kdo jsme se letos na pouť vydali, by mohl potvrdit, že jde o místo s mimořádnou atmosférou, které osloví každého hledajícího člověka. 

Mary’s Meals Medžugorje

Za rok jedeme znovu

Celkem desetičlenná skupinka mladých lidí (včetně Magnuse a dvou jeho sourozenců, rodiče s nimi nejeli), nakonec v roce 1983 nalezla přístřešek u místní rodiny. Návštěva Medžugorje znamenala pro Magnusovu rodinu zásadní životní okamžik. Rodiče nedlouho nato proměnili rodinný penzion v dům modlitby a sám Magnus o devět let později začal do Medžugorje v době války v tehdejší Jugoslávii vozit humanitární pomoc. To postupně vedlo i ke spuštění programu školního stravování v nejchudších regionech světa a založení organizace, jež byla pojmenována Mary’s Meals (Mariina jídla) právě na znamení skutečnosti, že v místě, kde se Panna Maria dodnes zjevuje některým z šesti vizionářů, kteří ve vesnici stále žijí, celé naše humanitární dílo začalo

Samozřejmě zatím nevíme, jak velkou životní změnu bude při zpětném pohledu letošní pouť znamenat pro každého z nás. Když jsme ale společně cestu probírali, shodli jsme se na tom, že bychom se do „Medžu“ všichni rádi vrátili. Příležitost bude i s Mary’s Meals: v říjnu 2024 jedeme znovu a zveme i vás. Na těchto stránkách dáme včas vědět, abyste se mohli přihlásit.