Chceme rozšířit naše školní stravování k dalším dětem v Etiopii, kde vážný nedostatek potravin hrozí přerůst v hladomor.

Udělejte si to jako doma!

Právě procházíte českým webem, ale naše rodina sahá přes celý svět.

Abyste se ujistili, že podporujete místní organizaci Mary's Meals, vyberte prosím svou zemi ze seznamu níže.

Pokud svou zemi nemůžete vidět, nebojte se! Můžete použít naše mezinárodní stránky.

Štěpánka v Tanzanii

Mary’s Meals je TAK dobrá věc!

Štěpánka o prázdninách pracovala jako dobrovolnice v Tanzanii. Mary’s Meals znala už dřív a díky své osobní zkušenosti dnes mimo jiné tvrdí, že je to „geniální hnutí se strategií, která je mi po mojí africký zkušenosti ještě mnohem víc sympatická."

Published on

Štěpánce je 21 let a studuje třetím rokem psychologii. O prázdninách se vydala na dobrovolnickou cestu do města Arusha v Tanzanii, kde šest týdnů pomáhala s výukou ve škole a v místním sirotčinci. Viděla bídu úplně zblízka a poznala, že ona samotná nemůže těžkou situaci tamních dětí vyřešit. (O zážitcích z Tanzanie píše na svém blogu.) Ještě před cestou Štěpánka znala naši práci a prostřednictvím jejího táty se k nám (ještě v době jejího pobytu v Africe) dostala zpráva, kterou domů svým charakteristickým stylem napsala: „Hodně jsem vzpomínala na Mary’s Meals dneska. To je TAK dobrá věc.“

Štěpánka v Tanzanii

Později Štěpánka pozitivně reagovala na naši prosbu, aby na základě zkušenosti nabyté v Tanzanii napsala pár slov o významu práce, kterou Mary’s Meals dělá. Tady jsou tedy její slova, psaná podobným neformálním stylem jako zmíněný blog. Věty nijak neupravujeme, jsme přesvědčeni, že jejich autentickou pravdivost není potřeba učesávat podle pravidel českého pravopisu:

Během mýho dobrovolničení v Tanzanii jsem často smutnila nad tím, že jsem chtěla pomoct všem. Nějaký rozhodování o tom, kdo potřebuje pomoct víc, vůbec nepřicházelo v úvahu – potřebovali to všichni. S každým dalším příspěvkem, kterej mi poslali dobří lidé z Čech, tak přicházelo obrovský dilema: jak ty peníze rozdělit. Chceš to dát všem. Chceš, aby to pomohlo na co nejdelší dobu, co nejvíc lidem. Snažíš se najít co nejúčinnější způsob pomoci, abys pak nečelil špatnýmu pocitu z toho, že jsi pomohl jenom zlomku těch, který to potřebovali. Pořád si říkáš: „Tihle teď dostali, ale na kolik dalších to nezbylo?“ Při tomhle splínu jsem si vzpomněla na Mary's Meals. Geniální hnutí se strategií, která je mi po mojí africký zkušenosti ještě mnohem víc sympatická. Mary’s Meals pomáhá bez rozdílu, všem. Jejich pomoc rozhoduje o životě miliónů dětí po celým světě. Naplňuje tu úplně nejzákladnější potřebu. Není to o štěstí nebo pohodlí těch nejchudších – je to o záchraně jejich životů. Spravedlivě a s prozíravostí Mary’s Meals velice efektivně využívaj každý koruny a s opravdovým málem dělají obrovský změny. Když jsem se vrátila zpátky do Čech, cítila jsem se chvílema bezmocně, že už nemůžu pomáhat dál. Pak mi ale došlo: možná nemůžu pomáhat dobrovolničením, co ale můžu, je poslat kousek z toho svýho obrovskýho nadbytku, kterej mám jen díky tomu, že jsem se narodila tady, někam, kde bude s jistotou každá koruna využitá na tu nejkrásnější věc – záchranu lidskýho života. A já mám to svoje "někam" zrovna u Mary's Meals. :) 

Štěpánka Tlustá