Patnáctiletý Ulemu je kvůli nedostatku jídla, jímž jeho rodina trpí, jedním z nejstarších žáků školy v Chigodi.

Nikdy ale není pozdě začít se vzděláním znovu lépe a díky jídlu, které dnes Ulemu ve škole dostává, má jistotu, že se každý den nají a naději, že mu získané vzdělání přinese lepší budoucnost. 

Ulemu je jedním z nových žáků základní školy Chigodi, ale ve svých 15 letech by již měl být na střední škole. Velkou část základní školní docházky zameškal kvůli hladu, protože doma měli jídla málo a v předchozí škole nebyl žádný program školního stravování, což se projevilo na jeho docházce a prospěchu.  

Ulemu nastoupil do školy v Chigodi letos, krátce po smrti svého otce, když se s matkou přestěhovali do nové vesnice. Rodina bohužel stále nemá doma dostatek jídla a Ulemu se většinou ráno vydává na hodinovou cestu do školy hladový, ale už s jistotou, že se během dne nají.  

Chigodi je jednou z 1 044 škol v Malawi, kde náš program školního stravování funguje pro žáky, jako je Ulemu. Pro žáky, kteří trpí potravinovou nejistotou a hladem. Ulemu a jeho spolužáci se mohou spolehnout na to, že dostanou každý den ve škole jídlo od Mary's Meals, což je pro ně hlavní motivací k docházce a k tomu, aby v ní pokračovali. Ulemu ví, že je to pro něho dobré, protože i jeho školní výsledky jsou opět na dobré cestě.  

Říká: „Kdybychom v mé staré škole měli kaši, mohl jsem už teď být na střední škole. Často jsem zameškal hodiny, protože doma nebylo jídlo. I když jsem mohl chodit do školy, nemohl jsem se v hodinách soustředit, protože jsem měl hlad, a pomyšlení, že bych se doma po škole nemohl najíst, to ještě zhoršovalo. Z domova odcházím už v šest ráno a před odchodem do školy nic nejím. Ve třídě se soustředím a hraju si s kamarády, protože díky kaši nemám celý den hlad. Když jsem nastoupil do Chigodi, moje studijní výsledky se zlepšily.“  

Domácí život je pro chlapce stále náročný; čas, který by rád věnoval hraní s kamarády a přípravě do školy, musí často věnovat pomoci matce, která těžko shání práci, aby se mohli večer najíst. Stejně jako mnoho dalších rodin v Malawi, jejichž živobytí závisí na drobném zemědělství, i Ulemu a jeho matka zažívají pohromu v podobě klimatických změn, protože stále častější sucha a záplavy omezují jejich šance na pěstování vlastních potravin. Rodina se v loňském roce pokoušela pěstovat kukuřici, ale podařilo se jí sklidit pouze dva 50kg pytle, což nestačilo. Navzdory všem překážkám je Ulemu motivovaný k další docházce do školy – pohání ho příslib každodenního jídla – a učí se, roste, stýká se s vrstevníky a stále více se přibližuje tomu, aby se stal lékařem, což je jeho celoživotní sen.  

Miliony dětí nemohou rozvinout svůj potenciál ve škole, protože jednoduše nemají dostatek jídla.

Chcete-li pomoci dalším dětem, jako je Ulemu, přispějte prosím nyní.