Rok 2021 byl pro mnoho lidí na celém světě náročný. O to větší radost máme v Mary’s Meals z díla, které se nám v minulém roce povedlo. Radost z toho, že jsme mohli pomáhat těm nejchudším a nejzranitelnějším. Pojďte se s námi podívat na ty nejdůležitější momenty uplynulého roku.

Zpět na novinky | 14. 1. 2022 | Domácí zprávyZemě Mary's Meals

Mary's Meals 2021: Ohlédnutí

Sytit stále více dětí a rozšiřovat působnost Mary’s Meals je vždy naším klíčovým cílem. Rok 2021 byl v tomto ohledu velice úspěšný. Na jaře se působení Mary’s Meals významně rozšířilo v okresech Vubwi, Chadiza a Katete ve Východní provincii v Zambii. Díky tomu se v Zambii denně nasytí již více než 300 000 dětí ve 621 školách. Po uzavření v důsledku pandemie Covid-19 se znovu otevřely tisíce škol v Malawi, Keni, Madagaskaru a Jižním Súdánu. V některých zemích však bylo vzdělávání stále ztíženo z důvodu nařízení, a tak jsme například v Indii a Ugandě dodávali příděly potravin přímo do domácností.

Nejen pandemie Covidu-19, ale i přírodní katastrofy, války, nepokoje a hladomor ohrozily bezpečnost a blaho milionů dětí v mnoha zemích. V lednu 2021 vyhlásila centrála organizace Mary’s Meals mimořádnou výzvu na podporu milionů rodin z etiopské oblasti Tigraj. Ta je sužována nepokoji, které způsobily nejhorší hladomor za posledních deset let, a to v už tak zranitelné oblasti. Školy byly nuceny zavřít, ale práce v Mary’s Meals se nezastavila. Důvěryhodnému partnerovi v Etiopii se podařilo rychle zřídit 22 center pro uprchlíky v hlavním městě regionu, Mekelle, které poskytují útočiště pro 30 000 lidí. S tímto partnerem centrála Mary’s Meals nadále spolupracuje a dělá vše pro řešení okamžitých humanitárních potřeb lidí postižených válkou.

V srpnu zasáhlo karibské Haiti ničivé zemětřesení, v jehož důsledku potřebovalo okamžitou pomoc přibližně půl milionu dětí. Ve spolupráci s organizací Summits Education jsme začali dodávat rodinám v nejhůře postižených oblastech nouzové přídělové balíčky základních potravin.

Všichni jsme měli obrovskou radost ze zprávy, která se k nám dostala v září: organizace Mary’s Meals krmí už více než 2 miliony dětí v nejchudších komunitách 19 zemí světa! U této příležitosti vyšlo speciální vydání knihy „Bouda, která krmí milion dětí“ a nyní obsahuje novou předmluvu, epilog a další kapitolu, která vypráví příběh Mary's Meals až do současnosti.

Ke konci roku se k nám dostala ještě jedna krásná zpráva: Mary’s Meals rozšířila svou působnost do další, již 20. země: Jemenu. Působení tam je ještě v plenkách, věříme však, že se postupně bude rozšiřovat a čím dál více jemenských dětí bude nasyceno.

A co my v ČR?

V Česku se opět po odeznění největší vlny Covidu-19 opět rozjely podpůrné aktivity. Za zmínku stojí například tematický skautský tábor na Čeladné, charitativní běh „Rozhýbej 2 Komenské“, Africký den v ZOO, Den kaše nebo charitativní aukce v pražské galerii Knupp.

Bylo nás také vidět a slyšet v médiích. Ve spolupráci s TV Noe jsme rozjeli čtvrtletní Magazín Mary’s Meals, ve kterém divákům přibližujeme práci a aktuální dění v organizaci. Na podzim nás také bylo slyšet na vlně Českého rozhlasu, a v adventní příloze nás pak našli čtenáři Katolického týdeníku.

V adventu jsme spustili nový e-shop, na kterém si dárci z ČR můžou zakoupit knihu “Bouda, která krmí milion dětí”, trička nebo kšiltovky s logem Mary’s Meals a také dárkové poukazy. Spolu s e-shopem jsme rozjeli kampaň „Místo u vánočního stolu“, pomocí které se nám podařilo zajistit 5074 jídel pro ty nejchudší děti na celý rok. Díky všem příznivcům, dárcům a dobrovolníkům jsme společně zajistili jídlo pro 61 221 dětí v místě jejich vzdělávání. A to je na naši malou zemi nádherné číslo.

V adventním čase naši dobrovolníci také pekli, a to nejen vánoční cukroví. Sušenky a perníčky s logem Mary’s Meals putovaly k naším partnerům a podporovatelům, a do měst a farností na vánoční jarmarky na podporu naší organizace.

V uplynulém roce měla rodina Mary's Meals mnoho důvodů k oslavám. Ustáli jsme pohnuté období a jednali jsme rychle a efektivně, abychom dodrželi slib daný dětem zařazeným do našich programů školního stravování. Dosáhli jsme také několika pozoruhodných cílů, což bylo možné jen díky všem malým skutkům lásky našich dobrovolníků, zaměstnanců a příznivců, kteří nám stojí po boku a pomáhají nám plnit naše poslání nasytit další hladové dítě.

S příchodem nového roku se také těšíme na novou kapitolu v životě a práci Mary's Meals. Letošní rok nepochybně přinese další výzvy, ale také mnoho dalších důvodů k oslavám. Chceme se jim jako vždy postavit čelem, jako celosvětová rodina, která se snaží nakrmit jedno další dítě.