Obědy mění životy na Madagaskaru

Jak školní stravování pomohlo matce zdvojnásobit její příjem.

Zpět na novinky | 12/10/22 | Země Mary's Meals

Eliane končí svůj první den jako dobrovolnice v nově postavené jídelně Mary’s Meals u základní školy Ambohimiarina na Madagaskaru. Do školy, kterou podporuje náš partner, Feedback Madagascar, chodí i Elianina dcera. A Eliane sama se stala důležitou členkou týmu rodičů, kteří pomáhají vařit obědy pro všechny studenty. Jídla, která pomáhá připravovat, zlepšují život, a to nejen její pětileté dceři Sandratře a jejím spolužákům.  

Eliane dříve pracovala jen několik hodin denně a vydělávala asi 1 dolar za den, protože se v poledne musela vracet domů, aby dceři připravila něco k obědu. S tak malým příjmem pro ni bylo obtížné zajistit dostatek kvalitního jídla, aby uživila svou malou rodinu. Zdálo se, že z tohoto začarovaného kruhu není možné uniknout. 

Když byl v Sandratřině škole zaveden školní stravovací program, znamenalo to pro tuto pracující matku velkou změnu: „Teď můžu chodit do práce každý den. Protože se moje dítě stravuje tady ve škole, už nemusím v poledne chodit domů kvůli obědu. Mohu si prodloužit pracovní dobu a vydělat víc peněz.“ Díky každodennímu školnímu stravování Eliane zdvojnásobila svůj příjem a chce také sama přispět k rozvoji budoucích generací.  

Protože se její příjem zvýšil, může si Eliane dovolit vzít každý měsíc den volna, aby mohla pracovat jako dobrovolník pro Mary’s Meals a střídat se s ostatními rodiči podle rozvrhu. „Ráda pracuji ve školní jídelně,“ říká Eliane. „Připravovat jídlo pro děti je radost. Není to těžké, protože to samé dělám doma. A když se večer vrátím domů, můžu připravit dobrou večeři pro svou rodinu, protože jsem vydělala spoustu peněz.“

Madagaskar je jednou z nejchudších zemí na světě a je také jednou ze zemí s nejvyšším procentem dětí, které jsou velmi slabé a trpí zakrnělým vzrůstem. Všudypřítomná chudoba je hlavní příčinou podvýživy, ale spolu se školním stravovacím programem lze výživu i vzdělávání řešit současně

Mary’s Meals spolupracuje s organizací Feedback Madagascar od roku 2018 a tato organizace podporuje některé z nejchudších komunit v zemi již téměř 30 let. 

Program školního stravování měl dopad i na širší komunitu. Ambohimiarina Primary je jedinou školou ve vesnici na jižní náhorní plošině Madagaskaru. Místní rodiče byli zavedením školního stravování natolik motivováni, že se zápis dětí ke školní docházce zvýšil o 25 %. 

„Bylo mi líto když jsem věděla, že jiné školy v oblasti tento program mají, ale naše škola ne,“ říká Eliane. „Jsem ráda, že škola Ambohimiarina je nyní také podporovaná hnutím Mary's Meals. Tato školní jídelna velmi pomáhá. Nejen dětem, ale také nám rodičům." 

Pomozte nám zajistit jídlo pro další dítě čekající na pomoc Mary’s Meals a podpořte změny v komunitách, kterým sloužíme.

Pouhých 459 Kč nakrmí dítě na celý školní rok.

PŘISPĚJTE NYNÍ