Dlouhá cesta batůžků z Brna do Malawi

První kontejner s batůžky vypravený přímo z České republiky se v roce 2022 vydal na svou pouť do Malawi, aby po dlouhých měsících putování konečně dorazil do cíle.

Zpět na novinky | 12/01/23 | Země Mary's Meals

Když jsme s pomocí asi třicítky dobrovolníků naskládali 21. června 2022 do přepravního kontejneru přibližně šest a půl tisíce batůžků, pro většinu z nás se tato kapitola Batůžkového projektu uzavřela. První kontejner s batůžky vypravený přímo z České republiky se vydal na svou pouť do Malawi a my mohli začít vyklízet staré skladové prostory, zahájit přesun centrálního skladu do Ostravy a opět začít naplno přijímat další školní batůžky, které dříve či později naplní druhý kontejner. Málokdo z nás si ale možná uvědomil, že cesta tisícovek batůžků je vlastně teprve na začátku…  

Že cesta do Malawi nebude ani rychlá, ani přímočará, jsme si uvědomili už v červnu a červenci, kdy navzdory tomu, že doprava byla dlouho dopředu domluvená, se zdálo, že o kontejner najednou nikdo „nemá zájem“. Do přístavu v Hamburku, kam náklad putoval přes Rotterdam a Londýn, se batůžky dostaly až na konci července a teprve 8. srpna 2022 kontejner odrazil od evropských břehů. Následovala zastávka v marockém Tangeru, potom cesta Středozemním mořem a skrz Suezský průplav. V saúdskoarabské Džiddě na břehu Rudého moře batůžky přistály 13. srpna a pokračovaly o 15 dní později na palubě další lodi do keňského přístavu Mombasa. Přistání se odehrálo 8. září. Po dalších jedenácti dnech náklad na palubě dalšího plavidla pokračoval do Dar es Salaamu, které je přístavním městem v Tanzanii. Tady už byl kontejner vyložen z námořní dopravy a po dlouhé době definitivně „přistál“ zpátky na pevnině.

V následujících dvou měsících byla řešena cesta po pevnině na korbě nákladního automobilu. Kontejner zřejmě 26. 9. dorazil do Blantyre, druhého největšího města Malawi. Jak přesně vypadala další pouť nákladu, nevíme. Faktem je, že na konci minulého roku jsme dostali fotografie a videa, která dokumentují, že finálním adresátům, tedy malawským dětem, byly české batůžky rozdávány 6. prosince, tedy bezmála půl roku poté, co se za nimi zavřely dveře kontejneru u centrálního skladu v Brně na Kraví Hoře. 

Cesta z Brna do Malawi tedy byla dlouhá, ale korunovaná úspěchem. Ještě jednou děkujeme všem dárcům a dobrovolníkům, kteří se podíleli na sběru batůžků a realizaci celé akce.