Chceme rozšířit naše školní stravování k dalším dětem v Etiopii, kde vážný nedostatek potravin hrozí přerůst v hladomor.

Udělejte si to jako doma!

Právě procházíte českým webem, ale naše rodina sahá přes celý svět.

Abyste se ujistili, že podporujete místní organizaci Mary's Meals, vyberte prosím svou zemi ze seznamu níže.

Pokud svou zemi nemůžete vidět, nebojte se! Můžete použít naše mezinárodní stránky.

Myanmar header

Myanmar

V Myanmaru jsme až do března 2024 zajišťovali výživné jídlo více než 1 900 dětí každý školní den

Published on

Život v Myanmaru

V indexu lidského rozvoje (Human Development Index, HDI) je Myanmar v současnosti na 149. místě ze 191 zemí a území. Více než čtvrtina zdejších obyvatel žije v chudobě a téměř třetina dětí mladších pěti let má kvůli nedostatku jídla zakrnělý vzrůst. Myanmar patří mezi trojici zemí na světě, které jsou nejvíce postiženy přírodními katastrofami a často trpí extrémními výkyvy počasí. V důsledku toho trpí životní podmínky, hygiena, zdraví i výživa obyvatelstva. Odhaduje se, že v současné době zde nechodí do školy přibližně 92 tisíc dětí.

Myanmar se v posledních letech jen těžko vzpamatovává z následků mnoha krizí. V roce 2015 zemi zdevastovala bouře Komen (neobvyklý tropický cyklón, který vznikl poblíž jižního pobřeží Bangladéše a později zasáhl Myanmar, Bangladéš a Indii) a připravila o domov 1,7 milionu lidí.

Rovněž v roce 2015 byly desítky tisíc Rohingů ve státě Rakhine násilně vysídleny ze svých komunit a táborů pro vnitřně vysídlené osoby. Od posledního vypuknutí konfliktu v srpnu 2017 se tento počet zvýšil na statisíce a více než milion lidí bylo nuceně vysídleno.

Země se od roku 2021 nachází v novém chaosu, kdy politická nestabilita a obrovské prodemokratické protesty často vyústily v násilné střety se současnou vojenskou juntou. Kvůli vojenské diktatuře dodnes některé vlády stále neuznávají název „Myanmar“ a používají dřívější označení „Barma“.

Mary’s Meals Myanmar

Mary's Meals v Myanmaru

Školní stravování v Myanmaru jsme poskytovali od roku 2008. V tomto roce se zemí prohnal cyklón Nargis a v důsledku způsobených škod se tisíce dětí ocitly v nestabilním prostředí.

Spolupracovali jsme s partnerskou organizací Episcopal Commission for Education, která nabízí ubytování a přístup ke vzdělání zranitelným a vysídleným mladým lidem.

Až do března 2024 jsme pomáhali více než 1 900 dětí v 18 internátech v Myanmaru.