Zábava na liberijský způsob

Zapomeňte na PlayStation, Xbox a Wii. Zde je deset nejoblíbenějších her liberijských školáků

Ať už je to organizovaný sport nebo po domácku vyrobená hra, liberjiské děti si moc rády hrají – a díky Mary´s Meals na to mají každý den dostatek energie. Přečtěte si o deseti nejoblíbenějších typech tamní zábavy:

1. Fotbal
Od současného prezidenta (a bývalé hvězdy AC Miláno) George Weaha po malé děti kopající do balónů zimprovizovaných z plastových sáčků - této hry si můžete nevšimnout, pouze pokud máte zavřené oči!


2. Lapa
Zatímco jedna dívka hledá páry v hromadě bot, dvě další se ji snaží trefit malým míčkem. Pokud ji trefí, vypadává a nahrazuje ji kamarádka.


3. Skákání panáka
Panáky načrtnuté do písku uvidíte po celé Libérii. Skákání panáka se těší velké oblibě u dívek i chlapců a je vidět, že děti vyladili své schopnosti tak, že jsou schopny skákat a házet s velkou přesností a rychlostí.

4. Kickball
Tato hra je jednou z nejhranějších her na školních hřištích a je podobná baseballu. Hráči obíhají mety a získávají body za doběhnutí na domácí metu, aniž by byli zastaveni. Jediný rozdíl je, že hra začíná výkopem míče

5. Ee-Zee-Zah!  
Tuto hru mohou hrát až čtyři hráči, kteří přeskakují sem a tam přes díly rozčtvrceného kruhu, přičemž se nesmí dotknout dělicích čar. Přihlížející děti je povzbuzují k rychlosti pokřikem “Ee-Zee-Zah!”

6. Špejlovaná
Každý musí nejdříve sesbírat několik stovek použitých špejlí od lízátek – což vlastně není vůbec špatný začátek jakékoliv hry. Tyto špejle se rozdělí mezi hráče, kteří se pak střídají v házení. Pokud strefíš některou z protihráčových špejlí, získáváš je všechny. Cílem je získat všechny špejle a nechat protihráče s prázdnýma rukama. 

 

7. Pohánění obruče

Stačí obruč z kola nebo stará pneumatika a klacek a je vystaráno. Poháněj obruč klackem a následuj ji, kamkoliv tě zavede.8. Skákání přes šihadlo
Skákání přes švihadlo je v Libérii extrémně populární. Ten, kdo skáče, musí sesynchronizovat své skoky se slovy písničky, která je zpívána do rytmu otáčení švihadla.


9. Knockfoot
Všichni stojí v kruku a tleskají, zatímco se jeden hráč postaví doprostřed a vystrčí jednu nohu do rytmu tleskání. Pokud hráč naproti vystrčí stejnou nohu, vystřídá se s hráčem uprostřed. Pokud ne, původní hráč uprostřed získává bod. Podívejte se na video, jak se to hraje v realitě

10. Stolní fotbálek po domácku
Víčka od lahví, nazouváky a skleněnka dokáží vykouzlit po domácku zimprovizovaný stolní fotbálek. Nazouváky jsou brankami, víčka jsou hráči a skleněnka je míček.

Děkujeme, že každý školní den pomáháte sytit Více než 130 000 žáků ve třídách po celé Libérii. Výživné jídlo jim plní bříška a dodávají energii nejen pro učení, ale také na hraní.