Plníme náš slib Madagaskaru

Navzdory pandemii sytí Mary’s Meals v současnosti na Madagaskaru více hladových dětí. Spojili jsme se s naší partnerskou organizací, Feedback Madagaskar, abychom se dozvěděli vice…

Zpět na novinky | 27. 1. 2021 | Země Mary's Meals

Když se Covid-19 začal celosvětově šířit, země vyhlásily lockdown a školní třídy se uzavřely. Na Madagaskaru, který je jednou z nejchudších zemí světa, bylo uzavření škol pro rodiny velkou ránou, protože jejich děti se spoléhají na každodenní jídlo od Mary’s Meals.

Díky malému týmu obětavých pracovníků a dobrovolníků z naší partnerské organizace Feedback Madagascar se nám podařilo dodržet náš slib daný více než 9 000 dětem, které tam Mary’s Meals sytí.

Ve spolupráci s místními dobrovolníky jsme zavedli distribuční systém, prostřednictvím kterého rodiny dostávaly příděly potravin, a tak jsme mohli poskytnout dětem jedno jídlo denně, zatímco se učily z domova.

Ale tohle není jediná dobrá zpráva. Když se děti v listopadu vrátily zpět do škol a my opět obnovili program školního stravování, nezůstalo jen u těch 9 000 školáků, jejichž rodiny od nás dostaly potravinovou pomoc. 

Díky vaší neuvěřitelné podpoře se náš program rozrostl o dalších 12 000 školních jídel, která mění dětem  život! Zeptali jsme se zástupců Feedback Madagaskar na největší výzvy a úspěchy jejich práce v roce 2020:

Co se dělo, když školy na Madagaskaru zavřely?

V odlehlých vesnicích, kde působíme, se začaly šířit poplašné zvěsti, které vyvolávaly pochyby a strach. Nejhorší bylo zavření škol ze dne na den. Děti se ocitly bez vzdělání a jídla, rodiče nebyli schopni plně pracovat a učitelé zůstali bez platů.

Jaký dopad mělo uzavření škol na stravovací program a jaká byla vaše reakce?

Když školy zavřeli, měli jsme ve skladě dvoutýdenní zásoby potravin a většina z nich byla s krátkou trvanlivostí. Školní kuchyně byly ale zavřené. Vedení stravovacího programu neprodleně provedlo inventuru všech potravin a zkontaktovalo učitele a rodiče, aby společně našli řešení. Tým Mary’s Meals nám pomohl přijít s nejefektivnějším řešením a nejlepší odpovědí na novou situaci. Místo toho, aby dobrovolníci vařili a servírovali jídlo ve školách, vytvořili jsme systém distribuce potravin přímo rodinám tak, aby rodiče mohli vařit dětem doma.

Jaké překážky jste museli překonat, aby mohl stravovací program pokračovat?

Logisticky to byl krok do neznáma. Naštěstí měli naši pracovníci a dobrovolníci všechny potřebné dovednosti a kontakty s místními, které daly vzniknout nové formě stravovacího programu navzdory neustále se měnící situaci. V nejbližším městě Fianarantsoa jsme zajistili sklad a strávili bezpočet hodin zařizováním dodávek surovin, vykládáním zboží a přerozdělováním surovin do potravinových balíků pro jednotlivé vesnice. Tohle všechno se dělo s řádnými rozestupy, v rouškách a při vyjednávání s místními autoritami ohledně restrikcí a možnosti pohybu. Mnoho dětí žije ve vzdálenosti až 5 kilometrů od své školy a naším cílem bylo se ke všem těmto rodinám dostat. Když jsme přijeli do konkrétní vesnice, bezpečně jsme potravinovou pomoc předali rodičům a zároveň poskytli komunitám informace o Covidu-19 a jeho prevenci.

Co tato potravinová pomoc znamenala pro místní komunity během lockdownu na Madagaskaru?

Naše okamžitá odpověď jim dala naději uprostřed rostoucích obav a strachu. Dospělí dostali potravinové balíčky pro své děti a zároveň jsme jim poskytli informace ohledně potřebných hygienických postupů a důvodů pro omezení sdružování a nošení roušek. Naši pracovníci a dobrovolníci pro ně byli také zdrojem informací o vývoji situace kolem koronaviru. Rodiny nám byly velmi vděčné. Potraviny pomohly členům rodin, aby zůstali odolní a měli sílu případnou nákazu zvládnout. Mýdla, která jsme rozdaly, měla přímý podíl na prevenci nejen Covidu-19, ale také dalších nemocí, které jsou na Madagaskaru rozšířené.

Školy se znovu otevřely. Co vás teď čeká?

Rodiče a děti jsou ze stravovacího programu nadšení a je pro ně zdrojem motivace. Umývaní rukou a sanitární postupy se staly novou normou a pozitivní dopad lze vidět v rámci celé komunity. Lidé se více než kdy předtím zajímají o stravovací program Mary’s Meals a jsou motivovaní pomáhat, jak jen to je v jejich silách.

Děkujeme Mary’s Meals za to, že je pro nás jako bezedná studna lásky, která na rozdíl od bublajícího potůčku nikdy nevyschne. 

Děkujeme, že nám pomáháte uskutečňovat toto dílo, které mění životy. Svým příspěvkem nám umožníte pomoci většímu počtu dětí nejen na Madagaskaru, tak i jinde ve světě. 

Za zmínku stojí, že take stravovací program Mary’s Meals, který funguje ve věznicích na Madagaskaru, navzdory lockdownu pokračoval. Spolu s naší partnerskou organizací Grandir Dignement pomáháme sytit více než 200 ohrožených dětí ve věznicích a k naší pomoci mají přístup i děti, jejichž soudní procesy se protahují.