Nový školní rok, noví žáci, nová naděje

Na návštěvě škol v Zambii, kde studenti začali dostávat jídla Mary's Meals.

Výhled ze základní školy Uyoba v okresu Mambwe je idylický. Zeleň stále ještě mokrá ze včerejší průtrže mračen obsypává stromy kolem polní kuchyně postavené vedle tříd.

942 žáků v Uyobě patří mezi 14 606 dětí ve 34 školách napříč regiony Mambew a Chipata. V těchto školách odstartovaly programy školního stravování Mary‘s Meals v únoru 2018. “Tato oblast je velmi sužovaná hladem,” vysvětluje ředitel Agnus Myula. “Lidé v obci se spoléhají na občasné práce a pouze několik rodin s pozemkem bez zvířat je schopno pěstovat polní plodiny.”

Nedostatek potravin je v Mambwe na denním pořádku. Osada se nachází v údolí, které je náchylné k záplavám během přívalových vod v obdobích dešťů. Blízkost národnímu parku také znamená, že úroda může být poničena slony a dalšími divokými zvířaty. Důsledkem toho je pro rodiny nelehké zajistit dětem pravidelná jídla.

V takovémto prostředí je vzdělání cestou k lepší budoucnosti skrze stálé zaměstnání, které jim může umožnit vymanit se z chudoby. A to, že je ve škole čeká teplé a vydatné jídlo, přitahuje hladovějící děti do školních tříd.

Jak vysvětluje dvanáctiletá Priscilla, žáci, kteří bývali zvyklí chodit do školy vyhladovělí, mají nyní energii se soustředit a podávat lepší výkon během vyučování.

Kousek odtud, v základní škole Yosefe, jsou studenti také nadšení novou kaší, která začala být nedávno podávaná v jejich škole a vítají nás tancem a písní, kterou složili speciálně pro naši návštěvu.

Nedostatek vláhy v této oblasti je příčinou špatných sklizní, a proto se v mnoha domácnostech jí pouze jednou denně.

“Cítím se silná a nabitá energií”, říká desetiletá Eneless nadšeně. “Dříve jsem bývala hladová, ale nyní můžu jíst, a tak se cítím dobře a jsem schopná se učit,” dodává.

Zpátky v Uyobě sleduji, jak si posledních pár studentů vyzvedává v pražícím poledním slunci svůj hrnek kaše a míří zpět do třídy.  Žáci posledního ročníku museli během své povinné školní docházky překonat nespočet překážek a já si uvědomuji, jakým úžasem mě naplňuje jejich odhodlání uspět.

“Škola je pro mě důležitá,” vysvětluje jedenáctiletý Emanuel, “protože chci dosáhnout svého cíle a být schopen v budoucnosti pomoci své rodině.

Emanuel má pravdu, škola je důležitá. A díky Mary’s Meals se může přestat strachovat o to, čím se zasytí a místo toho se může soustředit na tabuli před sebou.