Dopis od Magnuse do postní doby

Magnus MacFarlane-Barrow
Magnus MacFarlane-Barrow
Zakladatel Mary's Meals

Se začátkem postní doby se zamýšlíme nad semeny, která zaséváme a která přinesou ovoce o Velikonocích i v budoucnu. 

V současnosti dostává pokrmy Mary‘s Meals 1 425 013 dětí v 18 zemích světa. Kdo by si dříve dokázal představit tak velký nárůst? Avšak růst má mnoho podob, a když přemýšlím o Mary‘s Meals a růstu, nejde zdaleka jen o čísla. 

Franklin je 12letý chlapec z regionu Bong, venkovské oblasti liberijského deštného pralesa. Má ohromné nadšení pro farmaření ve škole, kde se spolu se svými spolužáky učí o zemědělství a kde také pěstují čerstvé potraviny, které se přidávají do školního jídla. 

„Můj nejoblíbenější předmět je zemědělství,“ říká Franklin. „Učím se o rostlinách a chovu zvířat, kopu sladké brambory a pracuji v chovu prasat.“ 

„Chci být zemědělec, protože zemědělci poskytují své zemi jídlo – například rýži, banány a olejové palmy.“ 

Franklin vnímá naléhavou potřebu Libérie vypěstovat více jídla a je také inspirován svou babičkou, která vlastní farmu. Říká o ní: „Pěstuje arašídy. Některé prodáme a některé opět zasadíme. Všechna práce je dělaná ručně.“ 

 

A tak se Franklin naučil, jak věci rostou. Má poznatky ohledně sázení, výživy i sklízení rostlin a uvědomuje si, že s těmito znalostmi může pomoci obyvatelům Libérie k lepší budoucnosti, ve které nebudou tolik hladovět. 

V postní době jsou sázena semena, která ponesou plody o Velikonocích. Každý dar, který poskytneme organizaci Mary‘s Meals, může být chápán jako zasazené semínko. 

Někdy můžeme vidět plody těchto darů velmi rychle – když se škola plná malátných a hladových dětí díky poskytnutému jídlu změní v místo energie, hluku a smíchu. Jindy musíme na sklizeň čekat – rok, deset let, nebo dokonce celou generaci. 

Ale jedna věc je jistá: když děti jedí ve škole každý den, věci se dávají do pohybu – tak jako arašídy rostoucí pod zemí, které Franklin okopává na farmě své babičky. 

V Libérii jednou nastane úžasná sklizeň – dozrává právě teď – v podobě nové generace živené zdravým jídlem, vzděláním a znalostmi, jak vypěstovat více arašídů nebo banánů a jak zvýšit počet chovaných prasat. 

Do té doby prosím nadále sázejme tato semena. Každé z nich má nekonečný potenciál. 

Z celého srdce děkuji za Vaše věrné zasévání.