Dopis od Lette - z dokumentu Child 31

Nikdy nezapomenu na první setkání s Lette. Její rodina žila v žalostných podmínkách. Vzpomínám si, jak mi její učitel řekl, že nemá smysl, aby toto hladové a nesoustředěné dítě chodilo do školy, protože není schopné se cokoliv naučit. 
A vidíš, Lette, díky tvému odhodlání a jídlu od Mary’s Meals jsi ukázala, co dokážeš! Jsme na Tebe velice hrdí! V době rostoucího hladu a bídy nám připomínáš, že s žádným hladovým dítětem to nesmíme vzdát, protože každý má svou cenu. A že každé dítě má svůj vlastní jedinečný příběh, který čeká na odhalení.
“ Magnus MacFarlane-Barrow, zakladatel

Drazí přátelé

jmenuji se Lette. Možná si mě pamatujete z filmu hnutí Mary’s Meals, který se jmenuje Dítě 31 (Child 31). Tenkrát mi bylo 11 – moje máma zemřela a já jsem se starala o své malé bratříčky. Byla jsem pro ně jako matka a nebylo snadné přežít. Nyní žijeme úplně jinak. Když se ohlédnu zpátky, chápu, co Mary’s Meals znamenalo v mém životě – víc, než si umíte představit.

Začala jsem chodit do školy pro sirotky v Malawi (Jacaranda School for Orphans in Malawi), když jsem byla v sedmé třídě. Od té doby stále chodím do školy, každý den jím ovesnou kaši a jsem zdravá. Jsem ve čtvrtém ročníku střední školy a budu letos absolvovat. Mám spoustu možností, mám vzdělání a je to pro mě úžasné, protože vidím, jak se mé sny plní. Chci jít na vysokou školu studovat žurnalistiku, abych získala informace a pochopila dění v mojí zemi.

 
Lette a její bratr Anderson v roce 2011.

Stále si pamatuji dobu, kdy jsme neměli jídlo. Přestala jsem chodit do školy, protože jsem se musela starat o děti. V té době jsme jedli listy dýní a můj mladší bratr chodil do školy bez toho, že by se doma najedl. Ale toto mě změnilo. Neuměla jsem dříve mluvit anglicky, ale nyní mluvím anglicky dobře a umím psát povídky. Bez pomoci Mary’s Meals bych byla někde úplně jinde – bojovala bych o přežití ve vesnici, možná zametala cesty – ale tito lidé změnili můj život.

Nyní mám malého chlapečka – jmenuje se Filip a stará se o něj moje rodina. Tak chodím do školy a můj chlapeček také chodí do školy s mými bratry, což nám umožňuje jídlo od Mary’s Meals.

Někteří v Malawi mají stále nedostatek – chodí do školy bez snídaně, začnou hladovět a přestanou chodit do školy, protože jim chybí jídlo. Ale program, který jste k nám přinesli, neuvěřitelně pomáhá a tolik nám již poskytl – ať vám za to Bůh stále žehná a dává sílu, abyste nám mohli i nadále pomáhat.

Je velice důležité posílat děti do školy, aby se naučili víc věcí, jako je číst a psát – protože když budou vzdělaní, mohou pomáhat změnit národ nebo společnost nebo vládu. Mohou se stát soběstačnými a ještě pomáhat svým rodinám. 

Můj život mohl být velice těžký. Nemusela bych bývala žít v tomto krásném místě. Naučila jsem se, jak studovat a zajímat se o to, co se děje ve světě. Nyní jsem spokojená – jsem šťastná a velice, velice vděčná za toto všechno. 

Lette Saidi

 
Lette v roce 2020.

 

Krátký dokument o životě Lette zde: